Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Автор Тема: Какви са правомощията на домоуправителя при наводнено жилище?  (Прочетена 9106 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

28 Февруари, 2012, 19:52:33
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180

На скоро в един от апартаментите беше спукана меката връзка на пералнята и бяха наводнени три апартамента надолу.
Лошото е... doh че съм домоправител (по пренуда), лично аз в този случай нищо не мога да направя(поне така мисля), но дали е така. thinking
Защото потърпевшата вече започва да ми писва от нея(постоянно ме тероризира, да беше по-млада... biggrin), а собствениците на въпросния апартамент и отказаха да и заплатят нанесените щети. Лично говорих с тях и ми казаха, че причината за техния  отказ е  лошото и отношение.
Посъветвах е да си търси правата по съдебен път.
Въпроса ми е , дали правомощията са ми до тук ?
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!


28 Февруари, 2012, 21:17:53
Отговор #1
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж
Като цяло ...никакви правомощия нямаш и си господин ...Никой
На никой нищо не можеш да кажеш или да го накараш да направи нещо полезно
Нито си властоимащо лице, нито си правораздаващо лице, нито си и изпълнителна власт нито си ...нищо
Само сметките събираш и еветуално можеш да свикаш събрание
Водиш домовата книга и ходиш до ключаря да вадиш ключове, за тия, които са ги загубили
Забавих ...разправяш се и асансьора и с всички които минават през входната врата та чак до покрива
Нали се сещаш, че и домофона на входа е в твоят ресор welldone, барабар със звънците
Естествено никой не е доволен от теб и всички си го изкарават на теб,и това е при положение, че успееш по някакъв начин да накараш хората да дойдат на събрание(освен с оръжие)
Па накрая и да ти се оттепат едно хубаво и ...тамън
Събранието, ако те упълномощи, можеш да си загубиш времето да обикаляш като ненормален по институциите без никаква файда
Бе какво да ти кажа ....кръгла-непоръбена ..."0"
Грозничко го описах, ма е крайно време да назовеме нещата в истиската си същност

28 Февруари, 2012, 22:18:58
Отговор #2
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
И аз така си мисля, че правата ми като домоуправител са до тук, а по нататък е съда, да реши кои прав кои крив.

Тази съседка си мисли сигурно , че трябва да хвана собственика - виновник, да го съблека гол,  да му удара някои друг камшик, след което да му дойде акъла, че трябва да и направи ремонта.
Не става така, ама е упорита и аз съм и мишената сега, защото собственика живее на друго место.
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

28 Февруари, 2012, 23:14:25
Отговор #3
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж
Ма кажи и да си намери оният човек, да му извие вратът и да не те занимава теб
Па той и е удавил апартаментурата - не ти
Неговата тръба тече - не твойта
Ти какво общо имаш тук освен и на двамата да им теглиш по една, та да не се чувства пренебрегнат некой от тях rolling_on_the_floor
Пък и ти какъв си и на двамата - ни стринка, ни вуючо music-mb
 beer
(баси, на българина все некой друг му е крив, той никога в нищо не е отговорен и за нищо не е длъжен)

28 Февруари, 2012, 23:42:18
Отговор #4
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
Ти мани ще вземе накрая да стане някаква, точно като написах втория пост ми звъни отново и ме пита;
ти знаеш ли, че има квартирант, записал ли се е в домовата книга, ще отида да обадя в полицията та да глобят собственика doh doh оня избщо няма да го глобят, а моя милост ще го отнесе. doh
 ще дойде районния инспектор  ще ми напише глобичка по чл. еди кои си , че аз като домоуправител не съм го записал, и този човек, който даже май не знае за какво става въпрос, та взех и го записах.
« Последна редакция: 28 Февруари, 2012, 23:44:53 от Bogo® »
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!


29 Февруари, 2012, 10:01:39
Отговор #5
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1555
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Преди време: С 180, W202!
Я, не съм видял темата, сори.

Съгласно Закона за управление на етажната собственост, управителят (както вече се нарича домоуправителя) или управителния съвет (в зависимост какво са избрали), има следните правомощия.

Чл. 23. (1) Управителният съвет (управителят):

1. организира изпълнението на решенията на общото събрание;
2. следи за спазването на вътрешния ред в етажната собственост;
3. (доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) съхранява протоколната книга, плановете на сградата и екзекутивните чертежи, книгата за входяща и изходяща кореспонденция, техническия паспорт на сградата, когато има такъв, книгата за приходите и разходите и други;
4. изготвя годишния бюджет за управлението, поддържането и ползването на общите части на етажната собственост и годишния план за извършване на ремонти, реконструкции, преустройства и други дейности в сградата, както и отчети за изпълнението им;
5. представлява етажната собственост в отношенията й с органите на местната власт и с други правни субекти;
6. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) създава, съхранява и поддържа книга на етажната собственост по чл. 7;
7. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) уведомява общинската администрация за обстоятелствата по чл. 46б и промените в тях;
8. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) уведомява своевременно, по реда на чл. 13, ал. 1, собствениците, ползвателите и обитателите при получаване на писмени уведомления от експлоатационното дружество, когато топлинният товар на сградата се намали под 50 на сто;
9. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) предоставя информацията за вписаните кучета в книгата на етажната собственост на съответната областна дирекция по безопасност на храните и на общината в 30-дневен срок от вписването в книгата на етажната собственост;
10. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) има право да получи информация от Агенцията по геодезия, картография и кадастър или от съответната община за площта на самостоятелния обект и складовите помещения, придадени към него;
11. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) определя идеалните части по реда на чл. 17, ал. 4 и 5 въз основа на представените данни от собствениците и/или информацията по т. 10;
12. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 57 от 2011 г. ) осъществява други правомощия, възложени му от общото събрание.

От друга страна, има вариант за изваждане на собственик от сградата за определен срок, но при нарушаване на реда и т.н. и т.н., какъвто вашия случай не е, а и това решение се взима минимум със 75% от гласовете на собствениците, като този процент трябва да се формира по идеални части, а не по броя на живеещите. Та нито ти можеш и имаш правомощия нещо да направиш, нито който и да е. Тук говорим за нанесени вреди и това си е чиста хипотеза по чл. 45 от ЗЗД, който е основание, обезщетение да си се търси само по съдебен ред, ако липсва доброволност, пострадалите да бъдат обезщетени по друг начин.
Управителя няма правомощия да разпорежда някой да плаща на друг, във връзка с нанесени вреди. Само съд.
:bow:    :bow:    :bow:    
:bow:    :bow:    :bow:       Mercedes-Benz-move
:bow:    :bow:    :bow:

29 Февруари, 2012, 10:21:52
Отговор #6
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
Управителя няма правомощия да разпорежда някой да плаща на друг, във връзка с нанесени вреди. Само съд.
Благодаря ти Дидо handshake, точно това ми трябваше, защото не бях сигурен на сто процента, че от моя страна трябва да направя още нещо.
Дано ме остави на мира потърпевшата страна, иначе бих взел мерки спрямо нея.
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

29 Февруари, 2012, 10:41:40
Отговор #7
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1555
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Преди време: С 180, W202!
Ами не видях навреме темата иначе щях да реагирам веднага. Чл. 45 от ЗЗД касае непозволеното увреждане, та това имах предвид като го цитирах.
:bow:    :bow:    :bow:    
:bow:    :bow:    :bow:       Mercedes-Benz-move
:bow:    :bow:    :bow:

29 Февруари, 2012, 11:19:19
Отговор #8
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж
Хе, хеее
Хем си домоуправител, хем си ...Никой
Тинтири-минтири
Ма ако не се почисти снега пред входа ...бръмбалото е твое welldone
Понеже не могат да връчат глобата на 100 човека от целият вход, то привилегията ти се пада на теб - баси гордостта music-mb
Фащай лопатата и почвай - само на тебе ти се пада честта да свършиш нещо полезно - никой друг и по никакъв начин не можеш накара(освен с оружие duel), ма после пак ти си виновният sarcastic hand
Дори могат да ти спретнат един бой, че си им нарушил основните човешки права(следобедна дрямка), ако и Дидо им е адвокат, може и на богата софра да ги поканиш за ...извинение плюс това, че си оправил без пари тръбата на оня
(зарежи шегите, ма си е и истина)
  coffee
« Последна редакция: 29 Февруари, 2012, 11:32:30 от Vladek »

29 Февруари, 2012, 11:55:42
Отговор #9
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1555
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Преди време: С 180, W202!
Абе в тая държава, май по-добре стана да си някакъв несретник, от колкото работещ и спазващ законите съвестен човечец. Никой нищо не цени тука и си мисли, че си му длъжен!
:bow:    :bow:    :bow:    
:bow:    :bow:    :bow:       Mercedes-Benz-move
:bow:    :bow:    :bow:



Сподели темата


Етикети:
 

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum