Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Автор Тема: Празникът Бъдни вечер е посветен на дома и семейството наричан още Малка Коледа  (Прочетена 6772 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

24 Декември, 2010, 01:43:44
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180

Днес се празнува един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.

Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Исус Христос. Празникът Бъдни вечер е посветен на дома, огнището, но и на починалите предци - родственици, които също се смятат за част от семейството.


Според библейското предание, на Бъдни вечер започват родилните мъки на Дева Мария. Тази вечер е начало на празненството, възславящо Христовото рождение.

Християнският празник, който предшества раждането на Христос, българите наричат "Малка Коледа", "Суха Коледа", "Детешка Коледа" или по-рядко - "Мали Божич" и "Крачун".


Празничната трапеза включва обреден хляб, наречен "Боговица", "Богова пита", "Божичник", "вечерник", "светец" или "харман". Той е замесен с "мълчана вода" от момата или от млада булка, като брашното е пресято през три сита. От тесто върху хляба се оформят изображения на нивата и домашните животни. Освен този хляб, момата носи и "вит-превит кравай", който е предназначен за коледарите.

Върху трапезата се нареждат нечетен брой ястия - 7, 9 или 11. Сред тях са пълнени чушки с ориз, сърми, боб, леща, варено жито, баница с тиква, ошав. Според традицията, колкото повече са ястията, толкова по-богата ще е годината.

Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове. След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството. Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината.

Обичаят повелява по време на яденето да не се става. Трапезата не се прибира, защото се вярва, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.

Под трапезата стопанката слага слама, която се асоциира със сламата в яслата на новородения Христос. Тази слама не се хвърля. Тя се поставя в градините или под плодните дръвчета, за да раждат повече. Не се изхвърля и пепелта от бъдника. Обикновено стопаните я пръскат в нивите и лозята - за плодородие. От нея слагат и в семето за посев. С тази пепел лекуват и някои заболявания.

Днешната коледна елха замества бъдника - пън от плодовито дърво, който горял цяла нощ на 24 срещу 25 декември в огнището, за да се помогне на раждането на новото слънце, на новия Бог, да му даде енергия и светлина.

Елхата със запалените свещи символизира този обред. Основните цветове на украсата й са червено, жълто, златно - цветовете на слънцето и на огъня, а запалените свещи са като искрици от горящия бъдник. На Бъдни вечер завършват и дългите 40-дневни коледни пости.
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=YJOtO-k4wYc" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=YJOtO-k4wYc</a>

« Последна редакция: 24 Декември, 2011, 11:18:39 от Bogo® »
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!


24 Декември, 2010, 12:21:17
Отговор #1
  • Майстор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 393
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: W124 м-102-230-Е
да шофираш -Мерцедес Бенц-безценно.сравнимо само с екстаз.

24 Декември, 2010, 23:50:20
Отговор #2
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж

25 Декември, 2010, 00:20:02
Отговор #3
  • Майстор
  • *
  • Регистрация: Ноем. 2010
  • Публикации: 728
  • Пол: Мъж
Щастие, любов и късмет
нека следват те навред
и виетлемската звезда
нека те засипе с чудеса!
С радост, здраве и пари,
нека Господ те дари!
Честита Коледа!
Tell me would you kill to prove you're right?

25 Декември, 2010, 00:31:34
Отговор #4
  • Майстор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 497
  • Местонахождение: Бургас Варна
  • Пол: Мъж
  • Skype: the.victory
  • Автомобил: W124 200E
Весела Коледа!
Животът е кратък,зарежи правилата,
прости бързо, целувай бавно,
обичай искрено, смей се от сърце
и никога не забравяй това,
което те е накарало да се усмихнеш!
   Бензин, а не кръв! Карбуратор, а не сърце! Машина, а не човек!


25 Декември, 2010, 00:43:42
Отговор #5
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
Пожелавам ви да бъдете: Живи и здрави и сплотени във форума и в живота!!!  beer beer
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

24 Декември, 2011, 11:17:45
Отговор #6
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището и семейството. В различните краища на страната народът нарича 24 декември Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. На трапезата присъстват само постни ястия, нечетни на брой. Честит празник!!!
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

24 Декември, 2011, 22:12:02
Отговор #7
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището и семейството. В различните краища на страната народът нарича 24 декември Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. На трапезата присъстват само постни ястия, нечетни на брой. Честит празник!!!
..... и вино!!!!
 beer
Ха наздраве!
Живи и здрави!

24 Декември, 2011, 22:25:05
Отговор #8
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
..... и вино!!!!
 beer
Ха наздраве!
Живи и здрави!
Живи и здрави и ти Владек приятелю  friends beer тази година парата се падна в жената да се надявам,  че ще е моя спонсор...еххх...мечти. :biggrin-1: :biggrin-1:
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

24 Декември, 2011, 22:55:37
Отговор #9
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1065
  • Пол: Мъж
Живи и здрави и ти Владек приятелю  friends beer тази година парата се падна в жената да се надявам,  че ще е моя спонсор...еххх...мечти. :biggrin-1: :biggrin-1:
Хе, хеееееее
Надайсе, надай
Зимай се у ръце и бачкай здраво ....
Бачкай здраво
Значи бачкай здраво - работи със здраве - бъди здрав и бачкай със здраве
Жив и здрав
Да поздравиш мацките около теб със светлият празники и им пожелай здраве и щастие от мен
 beer
(винка с лимонадка - елексир!- пият го за здраве, пият го за кондиция, пият го за добър тонус през зимата, пият го ....за всичко)
 beer


24 Декември, 2011, 23:09:19
Отговор #10
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Автомобил: Mercedes C 180
Хе, хеееееее
Надайсе, надай
Зимай се у ръце и бачкай здраво ....
Бачкай здраво
Значи бачкай здраво - работи със здраве - бъди здрав и бачкай със здраве
Жив и здрав
Да поздравиш мацките около теб със светлият празники и им пожелай здраве и щастие от мен
 beer
(винка с лимонадка - елексир!- пият го за здраве, пият го за кондиция, пият го за добър тонус през зимата, пият го ....за всичко)
 beer

И скъпата това ми каза, "Надявай се"  :biggrin-1: :biggrin-1: малката ме отупа  добре за Коледа, купих таблет с OS Androit и сега чета и се уча като малко дете. :smile: :smile:

И аз съм на същото питие
Цитат
винка с лимонадка - елексир!
перфектно е  welldone само да не се прекалява, че главата на другия ден тежи, а задачи бол.  :biggrin-1: :biggrin-1:
Снощи скъпата ми звъни към 19 часа и ме пита какво съм правил, викам ами как да ти кажа легнал съм и се боря с една барака. :biggrin-1: :biggrin-1: та пък нещо се жегна и помисли, че се боря с някоя женка, та взе да ми вика до половин час да съм си бил в къщи. rolling_on_the_floor rolling_on_the_floor иначе цяла година съм щял съм да карам на сандивичи  rolling_on_the_floor rolling_on_the_floor
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

25 Декември, 2011, 13:32:38
Отговор #11
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 1555
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Преди време: С 180, W202!
:bow:    :bow:    :bow:    
:bow:    :bow:    :bow:       Mercedes-Benz-move
:bow:    :bow:    :bow:



Сподели темата


Етикети:
 

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum