Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Автор Тема: Писклив звук при включен климатик или въртене на въздуха в купето  (Прочетена 18135 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

27 Април, 2013, 19:27:01
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T

Здравейте Колеги

От доста време съм забелязъл, че при включен климатик или когато в включено копчето за въртене на въздуха се чува писклив звук от таблото (управляващия блок за климатик и въздухопоток).
Интересното е, че не се чува постоянно, по някой път звъка спира от само себе си и после пак пуска..
Другият интересен факт е че не се чува когато работи само парното или вентилатора без да върти въздуха в колата.
Когато всичко е спряно (климатик/парно/вентилатор) пак се чува. Предполагам че е от някое реле в този контролен блок но не съм си играл да правя повече тестове и да го човъркам.

Имам и друг проблем с въпросния контролен блок, но той е с регулатора на въздухопоток в купето... в общи линии работи както си иска... дали ще е на 1ва 2ра 3та 5та степен, той сам си решава с каква сила ще вкарва въздух в купето :D

Моля, ако някой от вас е имал подобен проблем или пък има идея каква може да е причината да сподели!

Благодаря!

Поздрави,
Огнян


27 Април, 2013, 20:24:22
Отговор #1
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
Добре дошъл колега ognyang!

Първия ти проблем, поне за мен е от моторчето на вентилатора, втулки или лагери. А копчето за степените се оправя като се свали и се почисти с WD40.

Такъв ли ти е степенния ключ?


Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

28 Април, 2013, 14:19:28
Отговор #2
  • Майстор
  • *
  • Регистрация: Май 2012
  • Публикации: 205
  • Местонахождение: Стара Загора
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +25
  • Автомобил: S400CDI
там релета няма
може да ти пищи вентилаторчето което е в жапката
и взима въздух за регулирането
на климатроника
от къде по-точно се чува пищенето

29 Април, 2013, 14:29:09
Отговор #3
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T
Добре дошъл колега ognyang!

Първия ти проблем, поне за мен е от моторчето на вентилатора, втулки или лагери. А копчето за степените се оправя като се свали и се почисти с WD40.

Такъв ли ти е степенния ключ?



Дам, ключът е същия

29 Април, 2013, 14:30:19
Отговор #4
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T
там релета няма
може да ти пищи вентилаторчето което е в жапката
и взима въздух за регулирането
на климатроника
от къде по-точно се чува пищенето

Ами от таблото се чува но не мога да определ


29 Април, 2013, 15:18:31
Отговор #5
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
Ами от таблото се чува но не мога да определ

Свали кората над краката на пасажера и махни филтър - купе, запали колата и пусни вентилатора да духа и ще разбереш откъде идва този шум.

Виж тази тема:  "Смяна на филтър купе"  https://mercedes-bg.info/index.php?topic=77.0
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

29 Април, 2013, 15:26:31
Отговор #6
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T
Свали кората над краката на пасажера и махни филтър - купе, запали колата и пусни вентилатора да духа и ще разбереш откъде идва този шум.

Виж тази тема:  "Смяна на филтър купе"  https://mercedes-bg.info/index.php?topic=77.0

Хм, написах няколко реда, но само няколко думи са се появили от цялото съобщение..
Бях написал, че не мога да определя, защото звука се чува предимно като съм в движение.. Може би ще пробвам да махна филтъра и да карам така, и ще взема някой до мен да слухти :)
А пък и се чудя защо не се чува, когато не карам на климатик и не е включен бутона за въртене на въздуха...

Но иначе звука, не звучи като да е от моторче. Много  писклив и монотонен. Нещо като едно време Канал1 и Ефир2 като нямаха сигнал и пускаха една картина с цветове и се чуваше подобен писклив звук... Голямо сравнение направих а? :D
« Последна редакция: 29 Април, 2013, 15:28:58 от ognyang »

29 Април, 2013, 21:58:53
Отговор #7
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T
Хора, работата е сериозна :(

Добрата новина е, че като смазах врътката за въздухопотока и се оправи регулатора.
После махнах филтъра на купето и извадих целия мотор, което си беше голяма философия.. по скоро дупене :)
Направих доста експерименти и всъщност се оказва, че шуменето идва от електронния блок на мотора. Първоначално мислех, че са някакви лагери и разглобих целия мотор и го смазах навсякъде, където има лагери, но после се оказа, че това шумене се чува и когато вентилатора е спрян (всъщност това го бях забелязал и преди, но бях забравил..)
Малко уточнение.. степен 0 - чува се шумене; междинна степен (0-1) - вентилатора е спрян - не се чува; степен 1-5 пак се чува. Направи ми впечатление, че този блок загрява доста...
Ето и снимка на моторчето и модела


Та сега трябва да търся нов блок.. което малко ме съмнява да продават такъв блок та може би направо нов мотор...

Ще оценя, ако имате някакви идеи!!!

29 Април, 2013, 22:14:49
Отговор #8
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
Браво колега! ok Да, има решение за така наречения таралеж от колегата @ivos как да си го направиш.

Ето  ти линк към темата https://mercedes-bg.info/index.php?topic=1026.0
« Последна редакция: 29 Април, 2013, 22:19:26 от Bogo® »
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

29 Април, 2013, 22:22:18
Отговор #9
  • Участник
  • *
  • Регистрация: Апр. 2013
  • Публикации: 17
  • Местонахождение: София
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
    • www.guglev.net
  • Автомобил: W202 T
Браво колега! ok Да, има решение за така наречения таралеж от колегата @Ivo как да си го направиш.

Ето  ти линк към темата https://mercedes-bg.info/index.php?topic=1026.0

Супер, мерси много! Това обяснява много неща с пискливия звук и защо се чува при различни обстоятелства.. като дам газ или спирачка и т.н. а то всъщност се променя напрежението и генератора генерира импулси с честота различна от 30HZ (очевидно по-ниска), която се чува в купето...
Аз намерих готови блокове в английска ebay за по 30 паунда, но ако намеря някой който да го прави може и да го дам... Но аз лично нямам толкова познания в тази област и не ми се рискува :)


29 Април, 2013, 22:26:20
Отговор #10
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
Супер, мерси много! Това обяснява много неща с пискливия звук и защо се чува при различни обстоятелства.. като дам газ или спирачка и т.н. а то всъщност се променя напрежението и генератора генерира импулси с честота различна от 30HZ (очевидно по-ниска), която се чува в купето...
Аз намерих готови блокове в английска ebay за по 30 паунда, но ако намеря някой който да го прави може и да го дам... Но аз лично нямам толкова познания в тази област и не ми се рискува :)

Няма защо, радвам се че съм бил полезен. ok  :smile:
Като гледам сме почти колеги, няма начин да не справиш, щом пишеш php, а това е доста по-лесно - в случая!  ok
Поздрави!
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

10 Декември, 2022, 09:11:28
Отговор #11
  • Чирак
  • *
  • Регистрация: Дек. 2022
  • Публикации: 1
  • Пол: Мъж
  • Репутация: 0
  • Автомобил: MERCEDES W204
Браво колега! ok Да, има решение за така наречения таралеж от колегата @ivos как да си го направиш.

Ето  ти линк към темата https://mercedes-bg.info/index.php?topic=1026.0
Здравейте,
имам подобен проблем, прочетох че е разискван проблема и изглежда има решение, но не знам защо линка не ми отваря темата!

Поздрави!

23 Януари, 2023, 14:55:00
Отговор #12
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
, но не знам защо линка не ми отваря темата!
Поздрави!

Здравей,
вече можеш да е отвориш. Поздрави! ok
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!



Сподели темата


Етикети: w202 климатик 
 

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum