Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Последни публикации

Страници: 1 ... 7 8 [9] 10
81
Електрическите автомобили са автомобили, които използват електрически двигатели, за да се задвижват вместо двигатели, работещи с гориво. Тези автомобили са изцяло електрически и не излъчват вредни емисии от изгоряващи горива, което ги прави екологично чисти.

Електрическите автомобили са много тихи, имат по-малка консумация на енергия и са по-евтини за поддръжка, тъй като не изискват масло, филтри за гориво и други подобни части. Те могат да се зареждат от обикновена електрическа мрежа и имат много по-ниски разходи за енергия, в сравнение с автомобилите, работещи на гориво.

Въпреки това, електрическите автомобили имат и някои недостатъци, като например по-малък обхват на едно зареждане и по-дългото време за зареждане в сравнение с бързото запълване на бензин или дизел. Освен това, цената на електрическите автомобили може да бъде по-висока от тази на автомобилите, работещи на гориво, но тази разлика в цената може да бъде изравнена с по-ниски разходи за енергия и по-малки разходи за поддръжка.
82
Хибридните автомобили са превозни средства, които използват както електрически, така и бензинов или дизелов двигател. Те могат да се движат само с електрически двигател, само с бензинов или дизелов двигател, както и с комбинация от двата двигателя.

Хибридните автомобили имат множество предимства, включително:

По-ниски емисии на вредни газове - Хибридните автомобили изпускат по-малко вредни емисии във въздуха в сравнение с обикновените автомобили с бензинов или дизелов двигател. Това е така, защото електрическият двигател работи по-ефективно в градски условия и не изпуска газове при работа.

По-икономични - Хибридните автомобили имат по-ниски разходи за гориво и могат да изминат по-голямо разстояние на галон гориво в сравнение с обикновените автомобили. Това е възможно благодарение на по-ефективното използване на горивото от хибридната система.

По-малко шумове - Електрическият двигател е тих и не произвежда замърсяващи шумове при работа, като по този начин прави карането с хибриден автомобил по-приятно.

Регенеративното торможение - Хибридните автомобили използват регенеративното торможение, за да увеличат ефективността на системата. Това означава, че кинетичната енергия, която се генерира при торможение, се използва за зареждане на батериите на електрическия двигател.

По-малко износване на двигателя - Хибридните автомобили имат по-малко износване на двигателя, тъй като електрическият двигател е по-ефективен в ниски скорости и това значително намалява износването на бензиновия или дизеловия двигател, който може да бъде изключен при движение на по-ниска скорост или при стоянка, като това означава, че той не се износва в същата степен като двигателят на обикновен автомобил.
83
Газовите уредби са системи, които позволяват на автомобила да работи на газ (LPG или CNG) вместо на бензин или дизел. Те са сравнително лесни за инсталиране и могат да бъдат монтирани на повечето автомобили.

LPG (пропан-бутан) и CNG (метан) са две различни форми на газ, които могат да се използват като гориво за автомобили. LPG е по-често използвано, тъй като е по-достъпно и има по-широко разпространение на заправъчните станции. CNG е по-чист и ефективен от LPG, но изисква специализирани заправъчни станции за газ.

Газовите уредби имат множество предимства, включително:

По-ниски разходи за гориво - Газът е по-евтин от бензина или дизела и по този начин потребителите могат да спестят значително при разходите за гориво.

По-малко емисии на вредни газове - Газът изпуска по-малко вредни емисии във въздуха в сравнение с бензина и дизела, като например въглероден оксид, азотен оксид и фини частици.

По-малко износване на двигателя - Газът гори по-чисто и по-ефективно от бензина или дизела, което води до по-малко износване на двигателя и по-дълъг живот на автомобила.

По-малки шумове - Газовата уредба може да намали шума на двигателя, като го направи по-тих и по-плавен.

По-дълъг обсег - Газът има по-висока енергийна плътност от бензина или дизела, което означава, че автомобилът може да измине по-голямо разстояние на галон газ.

Трябва да се отбележи, че газовите уредби имат и някои недостатъци, каение с използването на бензин или дизел, както и нуждата от редовна поддръжка на газовата уредба и изискването за специално обучение за управление на газово задвижване на автомобилите. Все пак, при правилно поддръжане и използване, газовите уредби са безопасни и могат да предоставят значителни икономии за шофьорите.
84
Газовите уредби и други алтернативни горивни системи са на разположение на потребителите, които желаят да намалят разходите на гориво и емисиите на вредни вещества от своите автомобили. Ето няколко основни варианта:

Газови уредби - Това са системи, които позволяват на автомобила да работи на газ (LPG или CNG) вместо на бензин или дизел. Газовата уредба е по-евтина от горивата с петролно произход и намалява емисиите на вредни вещества.

Хибридни автомобили - Тези автомобили използват комбинация от две или повече горивни източници, като например бензин или дизел и електричество. Те са много икономични и намаляват емисиите на вредни вещества.

Електрически автомобили - Тези автомобили използват електрическа енергия за задвижване и не изпускат вредни емисии във въздуха. Те имат ограничен обсег, но се разработват нови технологии за удължаване на живота на батериите.

Водородни автомобили - Тези автомобили използват водород за задвижване и изпускат само вода като отпадък. Водородът може да бъде произведен от възобновяеми източници на енергия, като например слънчеви панели.

Биогорива - Това са горива, които се произвеждат от растителни или животински масла, като например биодизел. Те са по-чисти от горивата с петролно произход и могат да се използват в автомобили без промяна на двигателя.

Всички тези алтернативни горивни системи имат своите предимства и недостатъци и трябва да се избере тази, която отговаря най-добре на нуждите и предпочитанията на потребителя.
85
1.OBD - On-Board Diagnostics (Диагностика на борда)
2.DTC - Diagnostic Trouble Code (Код за диагностика на проблема)
3.ECU - Engine Control Unit (Управляващ блок на двигателя)
4.ABS - Anti-lock Brake System (Антиблокираща система на спирачките)
5.SRS - Supplemental Restraint System (Система за допълнително задържане)
6.ESP - Electronic Stability Program (Електронна програма за стабилност)
7.ASR - Acceleration Slip Regulation (Регулация на хлъзгането при ускорение)
8.BAS - Brake Assist System (Система за помощ при спиране)
9.AAC - Automatic Air Conditioning (Автоматична климатична система)
10.CPS - Crankshaft Position Sensor (Сензор за позиция на коляновия вал)
11.MAF - Mass Air Flow Sensor (Сензор за масов поток на въздуха)
12.MAP - Manifold Absolute Pressure Sensor (Сензор за абсолютно налягане в колектора)
13EGR - Exhaust Gas Recirculation (Система за рециркулация на изгорелите газове)
14.CAT - Catalytic Converter (Катализатор)
15.TPMS - Tire Pressure Monitoring System (Система за наблюдение на налягането на гумите)
16.CAN - Controller Area Network (Контролен мрежов протокол)
17.AIRMATIC - Adaptive Intelligent Damping System (Адаптивна интелигентна система за омекотяване)
18.ADS - Adaptive Damping System (Адаптивна система за омекотяване)
19.ABC - Active Body Control (Активна система за контрол на купето)
20.AMG - Aufrecht, Melcher, and Gro?aspach (Името на основателите на Mercedes-AMG)
21.CGI - Stratified Charged Gasoline Injection (Стратифицирана зареждана бензинова инжекция)
22.CDI - Common-rail Direct Injection (Директна инжекция на общ рейк)
23.DPF - Diesel Particulate Filter (Филтър за замърсявания на дизеловите частици)
24.ECO Start/Stop - Fuel-saving system that automatically turns off the engine when the vehicle is at a standstill (Система за пестене на гориво, която автоматично изключва двигателя, когато превозното средство е спряно)
25.GDI - Gasoline Direct Injection (Директна инжекция на бензин)
26.HPS - Hydraulic Power Steering (Хидравлично управление на волана)
27.LIM - Lineartronic Intelligent Motor (Линейна интелигентна моторна система)
28.MBUX - Mercedes-Benz User Experience (Потребителски интерфейс на Mercedes-Benz)
29.PDC - Park Distance Control (Система за контрол на разстоянието при паркиране)
30.PDK - Porsche Doppelkupplung (Двоен съединител на Porsche)
31.PRE-SAFE - Safety system that anticipates a collision and prepares the vehicle and its occupants for the impact (Система за предварително предупреждение за катастрофа, която предвижда сблъсъка и подготвя превозното средство и неговите пътници за удара)
32.SBC - Sensotronic Brake Control (Сензотроничен контрол на спирачките)
33.SEMI-Active Suspension - Suspension system that adapts to driving conditions and provides a balance between comfort and handling (Полуактивна система за омекотяване, която се адаптира към условията за шофиране и осигурява баланс между комфорт и управление)
34.SLK - Sportlich, Leicht und Kurz (Спортен, лек и кратък)
35.VVT - Variable Valve Timing (Промен


86
Aкумулатори / Акумулаторът на автомобила - устройство и поддръжка
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 20 Април, 2023, 13:57:51 »
Акумулаторът е електрическо устройство, което съхранява електрическа енергия в химичен вид и я освобождава като електрически ток при нужда. Той се използва за стартиране на двигателя на автомобилите и за захранване на електрическите уреди и системи на автомобила, когато двигателят е спрян.

Акумулаторът е съставен от две електроди - положителна и отрицателна, разделени от електролит. Положителната електрода е покрита със съединение от свинец(IV) оксид, докато отрицателната е изработена от свинцова сплав. Когато акумулаторът се зарежда, токът променя химичното състояние на електродите, като това променя наличието на електрическа енергия, която може да бъде използвана при нужда.

За да се поддържа акумулаторът в добро състояние и да му се удължи животът, е важно да се спазват следните препоръки за поддръжка:

Редовно проверяване на нивото на електролита - ако нивото е ниско, трябва да се добави дестилата във водата, за да се запълнят клетките на акумулатора. Важно е да се използва дестилирана вода, за да се избегне съдържанието на минерални соли, които могат да повредят акумулатора.

Почистване на клемите на акумулатора - клемите трябва да се почистват редовно с мека четка и разтвор на сода, за да се избегне натрупването на корозия и осигури добра връзка между акумулатора и електрическата система на автомобила.
Редовно зареждане на акумулатора - ако автомобилът не се използва за дълъг период от време, акумулаторът може да се изтощи. Затова е важно редовно да се зарежда акумулатора, за да се запази неговото здраве и дълъг живот.
87
Въздушните филтри за автомобили са едни от най-важните компоненти на двигателя, тъй като те допринасят за здравето на двигателя и защитават от замърсяванията във въздуха. Съществуват различни видове въздушни филтри за автомобили, като най-често срещаните са:

Плосък филтър - това е най-старият и най-простият тип филтър за автомобили. Този тип филтър е изработен от плосък слой на специална хартия или друг материал, който се поставя в метална или пластмасова кутия.

Картушен филтър - този тип филтър използва карушка, която се пълни с филтърен материал, като обикновено това е синтетична вата или пяна. Картушните филтри могат да бъдат повече от един, като това позволява на потребителя да избира между различни видове филтри за постигане на по-добра ефективност.

Конусообразен филтър - този тип филтър изглежда като конус и е направен от синтетичен материал, който позволява да се постигне максимална ефективност във въздушния поток.

Оригинални филтри - това са филтри, които са произведени от производителя на автомобила и са създадени специално за този модел автомобил. Те са обикновено по-скъпи от универсалните филтри, но предлагат по-високо качество на филтриране и са гарантирани за да работят оптимално с този модел автомобил.

Характеристиките на въздушните филтри за автомобили могат да включват:

Ефективност на филтриране - това е способността на филтъра да задържа замърсяванията във въздуха. Висококачествените филтри предлагат по-висока ефективност на филтриране и по-дълъг живот на двигателя.
Обем на филтриращия елемент - това е големината на филтриращия елемент във въздушния филтър, който е отговорен за задържането на замърсяванията във въздуха. По-големият обем на филтриращия елемент обикновено предлага по-голяма ефективност на филтриране.
Живот на филтъра - това е периода, за който филтърът може да бъде използван преди да бъде заменен. Висококачествените филтри обикновено предлагат по-дълъг живот.
Цена - цената на въздушните филтри за автомобили може да варира в широк диапазон в зависимост от типа на филтъра и качеството му. Обаче, по-високата цена може да е оправдана, ако филтърът предлага по-добра ефективност на филтриране и по-дълъг живот на двигателя.
88
Ако планирате да купите дизелов автомобил, има някои важни неща, които трябва да имате предвид. В тази статия ще ви предоставим няколко полезни съвета, които да вземете под внимание при покупката на дизелов автомобил.

1.Изберете правилния размер на автомобила. Преди да изберете конкретен модел на дизелов автомобил, трябва да определите нуждите си от размера на автомобила. Ако имате голяма семейство или пътувате често с много багаж, ще имате нужда от по-голям автомобил. Ако обаче се движите в градска среда, може да е по-добре да изберете по-малък модел.

2.Изследвайте марките и моделите. Преди да правите покупката, изследвайте различни марки и модели на дизелови автомобили. Прочетете отзиви от други потребители и сравнете характеристиките на различните модели. Това ще ви помогне да изберете автомобил, който отговаря на вашите нужди и предпочитания.

3.Проверете разхода на гориво. Дизеловите автомобили са известни с по-добра икономия на гориво, но все пак е важно да проверите разхода на конкретния модел, който ви интересува. Вземете под внимание разхода на гориво в градски и извънградски режим на шофиране, за да можете да направите по-добре информиран избор.

4.Проверете нивото на емисиите. Дизеловите автомобили могат да произвеждат по-високи нива на емисии в сравнение с бензиновите автомобили. Проверете нивото на емисиите на автомобила, който ви интересува, за да можете да се уверите, че отговаря на съответните екологични норми.

5.Сравнявайте цените на различните марки и модели дизелови автомобили. При избора на нов или употребяван дизелов автомобил е важно да сравните цените на различните марки и модели. В зависимост от производителя, дизеловите автомобили могат да имат различни характеристики и да се различават в ценовия диапазон. Правилният избор на автомобил може да спести пари в дългосрочен план.

6.Проверете състоянието на мотора. Дизеловите двигатели могат да бъдат много надеждни и да издържат много километри, но все пак е важно да проверите състоянието на мотора на конкретния автомобил, който разглеждате. Попитайте за историята на ремонти на мотора и проверете състоянието му от професионалист.

7.Проверете състоянието на съединителя и скоростната кутия. Дизеловите автомобили често имат по-висок въртящ момент в сравнение с бензиновите, което може да предизвика повече износване на съединителя и скоростната кутия. Затова е важно да проверите състоянието им и да избягвате автомобили със сериозни проблеми в тази област.

8.Избягвайте автомобили с проблеми с DPF-филтъра. DPF-филтърът е компонент, който е важен за намаляване на емисиите на дизеловите автомобили. Ако автомобилът има проблеми с DPF-филтъра, това може да предизвика сериозни проблеми със замърсяването на въздуха и да доведе до скъпи ремонти.

9.Тествайте автомобила преди да купите. Преди да закупите дизелов автомобил, е важно да го тествате на пътя. Проверете как се държи по време на ускорение, спиране и завиване. Проверете и другите функции на автомобила, като климатика, радиото и други.

10.Не пренебрегвайте сервизната история на автомобила. Ако сте решили да закупите употребяван дизелов автомобил, не забравяйте да проверите сервизната му история. Това ще ви помогне да разберете дали автомобилът е редовно поддържан и дали има проблеми, които може да ви представят допълнителни разходи в бъдеще. Сервизната история може да бъде проверена в сервизите или чрез онлайн платформи за проверка на историята на автомобили.

Внимателно проверете цвета на изгорелите газове! Всеки дизелов автомобил може да изхвърля черен дим, но ако той продължава да се появява, това може да означава проблеми с центроването на двигателя или повреда на дюзата.

Ако от ауспуха излиза сив дим, това може да бъде индикация, че двигателят е износен и започва да гори масло. Ако димът е бял, то може да има вода в цилиндъра поради повреда. Безцветният дим е най-добрата алтернатива при закупуване на дизелов автомобил.

Когато проверявате маслото, можете да извадите щеката и да проверите неговия цвят. Характерният цвят на маслото при дизеловите двигатели е черен. Всякакъв друг цвят може да означава некачествено масло с лоши добавки или проблеми с двигателя.

Преди да направите тест драйв, оставете автомобила да работи на празен ход и следете работата му. Ако има шумове, трептене, тракане или скокове, това може да бъде индикация за проблеми с тампоните на двигателя, разцентровка или проблем с дюзите.

Накрая, но не по-малко важно, е моментът, в който ще карате автомобила. Собственикът не трябва да има никакви възражения срещу тест драйва! Ускорете колата, проверете оборотите, проверете дали всички системи по таблото работят правилно.
89
Търсенето на нов автомобил може да бъде доста стресиращо. Възможно е да се чувствате объркани от голямото разнообразие от марки, модели и функции. Въпреки това, ако знаете какво да очаквате и как да се подготвите, може да намерите идеалното превозно средство за вас. В тази статия ще ви представим десет съвета, които да вземете под внимание при покупката на нов автомобил.

1.Определете своя бюджет. Преди да посетите дилъра на автомобили, трябва да знаете колко пари можете да изразходвате за новото си превозно средство. Това ще ви помогне да се ограничите в избора си и да избегнете потенциални финансови проблеми по-късно.

2.Изследвайте различните марки и модели. Прочетете ревюта и изследвайте различни марки и модели, които отговарят на вашите нужди и бюджет. Не забравяйте да проверите спецификациите, така че да можете да изберете автомобил, който отговаря на вашите нужди.

3.Направете тестово шофиране. Не купувайте автомобил, преди да направите тестово шофиране. Това ще ви помогне да се уверите, че автомобилът отговаря на вашите очаквания и удовлетворява вашите нужди.

4.Изследвайте различните начини за финансиране. Преди да купите автомобил, изследвайте различните начини за финансиране, които са на разположение. Не забравяйте да проверите различни лизингови и кредитни възможности, така че да можете да намерите най-добрата сделка за вас.

5.Изследвайте различни марки и модели. Преди да правите купуването, изследвайте различни марки и модели на автомобили. Прочетете отзиви и рецензии от други потребители, за да се уверите, че избирате автомобил, който отговаря на вашите нужди и предпочитания.

6.Проверете автомобила. Преди да направите купуването, проверете автомобила за проблеми и дефекти. Проверете табелката на километража и техническите прегледи на автомобила, за да се уверите, че е в добро състояние.

7.Обмислете различни опции за допълнителни функции. Разгледайте различни опции за допълнителни функции, които могат да подобрят вашето преживяване с автомобила. Това може да включва всичко от автоматичен климатик до подобрени системи за безопасност.

8.Разберете какво влияе на цената на автомобила. Разберете какво влияе на цената на автомобила, за да можете да се научите да преговаряте цената. Фактори като годината на производство, марката и моделът, километражът и състоянието на автомобила могат да повлияят на цената.

9.Не бързайте да правите купуването. Не се принуждавайте да правите купуването на автомобил, ако не сте напълно уверени. Вземете си време да се запознаете с различните опции и да прецените коя е най-добрата за вас.

10.Разгледайте втора употреба. Не забравяйте да разгледате втора употреба при търсенето на автомобил. Може да намерите автомобил в много добро състояние на по-ниска цена. Не забравяйте да проверите автомобила, преди да го купите.

С тези съвети трябва да можете да направите по-добра покупка на нов автомобил. Не забравяйте да се подготвите добре и да направите собствените си изследвания, преди да правите купуването.
90
Съвременните автомобили са изцяло компютъризирани и това е добро нещо. Благодарение на тази компютъризация, те могат да бъдат щателно проверявани чрез диагностични тестове, които могат да сканират компонентите и интегрираните системи за грешки или неизправности, преди те да станат наистина опасни. Диагностичният тест на автомобила представлява цифров анализ на различните компютърни системи и компоненти на превозното средство. Специализираният софтуер работи във всеки момент, когато двигателят е включен, за да наблюдава различни функции и да създава отчети с данни, които могат да бъдат събрани и анализирани по време на диагностичния тест.

За да се извърши успешно диагностичен тест на автомобил, са необходими специфични устройства и опит за правилно четене, поради което те обикновено се извършват от механици. Тези тестове могат да помогнат да се проверят проблеми с компоненти като двигателя, трансмисията, масления резервоар, дросела и други.

Диагностичните тестове на автомобила анализират различни аспекти на автомобила, като например проблеми с двигателя или отделните му компоненти, проблеми с трансмисията и отзивчивостта на автомобила, проблеми с реакцията на спирачките, потенциално замърсяване или неизправности в изпускателната система, както и признаци на износване или счупване на основни компоненти, като инжектора за гориво, бобините за запалване и дросела.

Въпреки че резултатите от диагностичните тестове на автомобила могат да помогнат на шофьорите да оценят състоянието на автомобила си, имайте предвид, че тези тестове не са напълно точни и не могат да заменят.

Колко често е необходимо да се правят диагностични тестове на автомобилите?

В много случаи, диагностичните тестове не могат да определят точно какъв е проблемът с автомобила. Те се използват предимно за ограничаване на мястото на проблема или потенциалната грешка, за да механиците могат да идентифицират и отстранят проблема по-бързо. Шофьорите обикновено изчакват да заведат автомобила си до автосервиз, преди да извършат диагностика. Всъщност, диагностичните тестове на автомобили не са задължителни, те просто са инструмент, който механиците могат да използват за по-бърз и ефективен ремонт на автомобила.

Въпреки това, е добра идея да се научите да правите прости диагностични тестове на автомобила си с подходящо оборудване, за да може да предотвратите по-сериозни неизправности в бъдеще. Препоръчително е да правите диагностични тестове на автомобила си веднъж на тримесечие. Тези тестове обикновено отнемат само няколко минути и се извършват с помощта на скенер и диагностичен софтуер. Важно е да се има предвид, че самото провеждане на теста е само началото на процеса на поддръжка. След получаване на информацията от теста, трябва да се предприемат необходимите ремонти или превантивни мерки. При провеждането на теста, скенерът проверява кода за проверка на двигателя и произвежда код, който може да посочи източника на потенциалния проблем. Механиците използват тези кодове, за да стеснят областта на търсене на проблема и да го отстрани по-бързо.

Компютърната диагностика на автомобили не може да отстрани механични повреди, но може да идентифицира проблеми, които механикът ще трябва да отстрани. Например, ако светлинният код за проверка на двигателя показва проблем с ауспуха, механикът ще провери първо ауспуха. След идентифицирането на проблемите, механикът може да реши да извърши ремонт, като подмени повредените части или почисти замърсените зони. Тестът може да се повтори след ремонта, за да се гарантира, че е отстранена първоначалната грешка.

Цените на автомобилните диагностични тестове варират в зависимост от марката и модела на автомобила, както и от проблемите, които се изявяват. Някои основни тестове, които не откриват съществени проблеми, могат да бъдат достъпни за 40-60 лева. Някои по-задълбочени анализи и свързани с тях ремонти могат да струват до няколко стотин лева, в зависимост от тежестта и сложността на проблема. Преди да подпишете диагностичен тест на автомобил, е важно да прегледате целия договор и да проверите дребния шрифт в споразумението за обслужване на всеки механик, за да избегнете скрити такси.

Диагностичните тестове на автомобили са ценни по различни причини. Те ви помагат да откриете грешки преди да станат катастрофални, като ви спестяват пари в дългосрочен план. Например, тестовете за диагностика на автомобили могат да ви кажат кога трябва да смените спирачните накладки, преди да се повредят на магистралата. Тези тестове могат също така да проверят бордовата компютърна система на вашия автомобил за известия на производителя или съхранена информация, което може да помогне.
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum