Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Последни публикации

Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Автомобилният съединител играе важна роля при автомобилите с класическа силова схема и двигател с вътрешно горене. Той осигурява предаването на въртящия момент от двигателя към трансмисията, както и възможността за кратковременно разделяне и последващо плавно зацепване на тези компоненти.

Съединителните системи са претърпели значителна еволюция през цялата история на автомобилостроенето. Използват се разнообразни конструкции в зависимост от предназначението на превозното средство, включително хидравлични, механични, едно или многодискови, сухи, в маслена вана, центробежни, електрически и други.

Сред масовите автомобили с ръчна скоростна кутия най-често се среща сухият триещ еднодисков съединител. Той се монтира между двигателя и скоростната кутия и включва опорен диск, притискателен (огледален) диск, пружини за натискане, феродов (водим) диск, аксиален лагер и вилка. Цялата конструкция е закрепена с болтове към маховика на двигателя.

Предаването на въртящия момент от двигателя към скоростната кутия става чрез силите на триене между маховика, феродовия диск и притискателния диск. Маховикът, който е неподвижно закрепен към коляновия вал, има за цел да повиши равномерността на работата на двигателя. Някои двигатели използват демпферен маховик, състоящ се от две приплъзващи една спрямо друга части, разделени с пружини. Това помага да се погасят ударните натоварвания и осигурява по-плавен ход.

Повърхността на маховика, която контактува с феродовия диск, е шлайфана и играе ролята на водещ диск. Феродовият диск, благодарение на използвания фрикционен материал, е монтиран на шлицове към първичния вал на скоростната кутия. Този тип монтаж позволява надлъжно движение на диска по шлицовете. Феродовият диск се състои от главина и периферия, които се приплъзват една спрямо друга, свивайки спирални демпферни пружини. Това решение осигурява плавно включване на съединителя и предпазва трансмисията от ударни натоварвания. Върху периферията от двете страни са закрепени накладки от фрикционен материал, използвайки нитове. Тези накладки могат да бъдат органични, с добавени месингови стружки, металокерамика, кевлар, карбон или новаторски материали като FiberTuff. Всяка от тези материали има различна якост, износоустойчивост, работна температура и разбира се, цена.

Опорният диск служи като кожух, който позиционира притискателния диск и притискателните пружини, осигурявайки контакт между притискателния диск, феродовия диск и маховика. Аксиалният лагер е монтиран в муфата, която е захваната от вилката, задействаща съединителя. Той има пряк контакт с притискателните пружини и позволява свободно въртене на съединителя спрямо вилката.
Връзката между педала на съединителя и вилката на съединителя е реализирана по разнообразни начини - лостова система, жило, хидравличен привод с два цилиндъра, електрически и други. Тези механизми са конструирани така, че да предоставят възможност за регулиране, което компенсира допустимото износване на феродовия диск.

Съединителят функционира по следния начин - когато се натисне педалът, влияе върху вилката. Тя се завърта около оста, на която е монтирана, и натиска муфата с аксиалния лагер към притискателните пружини. Притискателните пружини са закрепени така, че при деформацията си те отдалечават притискателния диск от водимия диск. Така освободен, водимият диск се премества по шлиците си и се отделя от повърхността на маховика, прекъсвайки предаването на въртящия момент от двигателя към трансмисията.

При отпускане на педала, освободените притискателни пружини преместват притискателния диск към феродовия, който се плъзга по шлиците си към маховика. По този начин трансмисията се свързва с двигателя. Съединителят на автомобила е натоварен агрегат, особено при шофиране в градски условия с често задействане и каране в задръствания. Феродовият диск работи при силно триене, което води до постоянно износване на фрикционния материал. Неговият живот силно зависи най-вече от вашия стил на шофиране - постоянното задържане на полусъединител или навика да задържате лявата си крака върху съединителя водят до бързо износване на феродовия диск и натоварване на аксиалния лагер. Тегленето на ремарке, каравана или буксиране на тежък автомобил отново значително намалява живота на съединителя. Ако имате навика да стартирате автомобила с въртене на гумите, това причинява ударно включване на съединителя и екстремно натоварване на демпферните пружини на водимия диск, което може да ги повреди.

Симптомите на неизправен съединител обикновено включват следните:

Потъване на педала на съединителя - това най-често се дължи на проблеми във връзката между педала и вилката на съединителя, като например скъсано жило, счупена вилка или неизправни цилиндри. Тези видове ремонти обикновено са по-бързи и по-евтини, тъй като не изискват смяна на самия съединител.

Шум при натискане на съединителя - това указва на износване на аксиалния лагер. Докато педалът не е натиснат, натоварването на лагера е ниско, и шумът може да остане незабелязан. Обаче, при натискане на съединителя се появява ясен шум от износения лагер. Ако забавите със смяната му, лагерът може да се затегне или дори блокира и да зачерви притискателните пружини, което ги износва и пречи на правилното функциониране. В такъв случай е необходима смяна на целия съединител.

Приплъзване на съединителя - при натоварване, двигателят произволно увеличава оборотите си, може да се усети специфичен миризъм от нагорещял феродов диск, и автомобилът може да потегли при почти напълно освободен педал на съединителя. Това са признаци за износен водещ диск. Ако износването е минимално, може да се компенсира с регулиране, но ако това не помогне, ще бъде необходима смяна на съединителя. В зависимост от състоянието на компонентите, може да бъде достатъчно да се смени само феродовият диск или да се извърши пълна смяна на съединителя в комплект, включително и демпферен маховик.

Странични шумове - те могат да се дължат на счупване на някой от елементите, най-често демпферната пружина на водещия диск или някоя от притискателните пружини. Когато тези елементи се повредят и попаднат между движещите се части, могат да се чуят дрънкащи звуци.
Ремонтът на съединителя отнема известно време, тъй като изисква демонтаж на скоростната кутия, независимо дали се заменя съединителят в комплект или само негов елемент. Поради тази причина, въпреки цената на труда за смяна на съединителя от 150-200 лева, препоръчваме замяната му в комплект, което ще ви осигури спокойствие за по-продължителен период от време.




42
Защо не е препоръчително да включвате климатика веднага след стартиране на двигателя? Това действие може да навреди на акумулатора, разхода на гориво и вашето здраве. Дебатът относно това дали е правилно или не климатикът да се активира веднага след стартиране на двигателя е във възход от много години. Всякакъв шофьор има своето мнение по този въпрос. Но какво е най-доброто за автомобила и водача? Нека ви разкажем.

Ние привеждаме аргументи, че е по-добре да изчакате няколко минути, преди да включите климатика. Когато колата е паркирана на горещо, купето става изключително горещо. Пластмасите, особено при по-старите автомобили, отделят различни вредни вещества. Шофьорът вдишва, например, бензинови фракции, а климатикът ускорява този процес.

Също така, изпарителят на климатика се загрява. Ако не се почисти, бактериите могат да проникнат в назофаринкса през въздуховодите, което води до различни вирусни заболявания. По-лесно е да отворите прозорците, за да освободите бързо горещия въздух, отколкото да напрегнете климатика.

Трябва да помислите и за компресора, който работи чрез захранващия блок. Всеки двигател с вътрешно горене има повишено натоварване след стартиране. Той се нуждае от енергия, за да задвижи коляновия вал, но ако включите и климатика, добавяте още един енергийен потребител, когато той още не е готов.

Не е лесно и за акумулатора, който трябва да предоставя повишен стартов ток.

Ако постоянно държите климатика включен, то всяко стартиране ще доведе до хронично недозареждане на батерията. Генераторът няма да е в състояние да компенсира това. В резултат на това батерията ще постепенно се изтощи и скоро ще трябва да бъде заменена.

Желанието да охладите купето възможно най-бързо също води до увеличаване на разхода на гориво. Според измерванията на множество автоексперти, в първите минути от работа на двигателя с включен климатик, разходът на гориво се увеличава с 25%. След това, когато двигателят влезе в нормален режим, този разход намалява значително.

Трябва да отбележим, че много производители на автомобили са наясно с тези проблеми и предоставят функции за забавяне на натоварването. Например, в някои модели на Mercedes, след стартиране на двигателя, дори ако климатикът е включен, той се задейства след няколко секунди.
43
Джанти и гуми / Re: Линк за размер на джанти и гуми
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 22 Юни, 2023, 16:39:37 »
<a href="https://mercedes-bg.info/Logo/Files/Pdf-mercedes/Mercedes-Benz-link-za-razmer-na-dzhanti-i-gumit/Mercedes-Benz-link-za-razmer-na-dzhanti-i-gumit.pdf" target="_blank">https://mercedes-bg.info/Logo/Files/Pdf-mercedes/Mercedes-Benz-link-za-razmer-na-dzhanti-i-gumit/Mercedes-Benz-link-za-razmer-na-dzhanti-i-gumit.pdf</a>
44
Грешката "EBV" и светещият червен индикатор ABS (антиблокираща система) сигнализират за наличието на проблем със системата за управление на спирачките на автомобила. Ето няколко възможни причини за възникването на тези грешки и начини за отстраняването им:
Проверете спирачната течност: Уверете се, че нивото на спирачната течност е в нормалния диапазон. Ако нивото е ниско, добавете подходящата спирачна течност според препоръките на производителя.
Проверете спирачните дискове и накладките: Инспектирайте спирачните дискове и накладките за наличие на износване, повреди или необходимост от замяна. Ако са необходими ремонт или подмяна на спирачните компоненти, консултирайте се с квалифициран техник или сервиз.

Проверете сензорите на ABS: Сензорите на ABS са отговорни за детектирането на въртящата се скорост на колелата и за контролирането на спирачната сила. Проверете дали сензорите са правилно инсталирани и не са замърсени или повредени. Ако има проблем със сензорите, може да бъде необходима тяхна подмяна или ремонт.
Проверете електрическата връзка: Проверете дали всички електрически връзки свързани със системата на ABS са стабилни и няма разхлабени или повредени връзки. Проверете осигурителите, свързани с ABS системата, и ги заменете ако са изгорели.

Ако не можете да определите причината и отстраните проблема сами, препоръчително е да потърсите помощ от квалифициран сервиз или автомобилен техник, който ще може да постави диагноза и да извърши необходимите ремонти.

Важно е да отстраните проблема със системата за управление на спирачките възможно най-скоро, тъй като грешки в системата за управление на спирачките могат да повлияят на функционирането на спирачната система и да намалят сигурността на автомобила. Необходимо е да се отстрани проблемът, преди да продължите да карате автомобила.

Системата за управление на спирачките е сложна и включва различни компоненти, които работят заедно, за да осигурят правилното функциониране на спирачките. Препоръчително е да се консултирате с квалифициран сервиз или автомобилен техник, който може да постави диагноза и да отстраните проблема правилно.

45
DPF и регенерацията: Ключови аспекти и предизвикателства!
DPF, съкращение от "дизелов частицен филтър" (Diesel Particulate Filter), е технологично решение, предназначено да намали емисиите на замърсители от дизелови двигатели. В тази статия ще проучим работата на DPF, неговите предимства и предизвикателства, както и влиянието му върху околната среда и човешкото здраве.

Дизеловите двигатели са известни с високите им емисии на частици, които са вредни за околната среда и здравето на хората. Частиците, изхвърляни от изгорялото гориво, се състоят от много малки твърди частици, които могат да проникнат дълбоко в белите дробове на хората и да предизвикат различни здравословни проблеми. Една от основните функции на DPF е да задържа и задържа тези частици преди те да се освободят в атмосферата.

Работата на DPF е основана на филтрираща система, интегрирана в изпускателната система на дизеловия двигател. Този филтър се състои от мрежеста структура или покритие, което задържа частиците, но позволява на отработените газове да преминават свободно. Процесът на задържане на частиците става посредством филтриращи материали, като керамика или метални сплави.

Когато DPF събере достатъчно частици, които трябва да бъдат премахнати, започва регенерация. Това е процес, при който се повишава температурата вътре в филтъра, за да се изгорят събраните частици. Това може да стане посредством двигателя на автомобила, като въглеродните частици се изгарят при по-високи температури. В някои системи се използват и допълнителни средства, като добавяне на изпарителен разтвор или използване на електричество, запостигане на необходимите условия за регенерацията на DPF.

Изпарителният разтвор, който се добавя в някои системи DPF, обикновено се състои от специални химикалии, които помагат за повишаване на температурата на изгаряне на частиците. Това позволява на регенерацията да се случва при по-ниски температури или при по-ниски натоварвания на двигателя, когато обикновено не се постигат достатъчно високи температури.

Друг подход е използването на електричество за подгряване на DPF. Това може да се постигне чрез вградени електрически нагреватели, които повишават температурата във филтъра и позволяват регенерацията на частиците. Този метод е особено полезен в ситуации, когато двигателят работи на ниски обороти или при студени условия, когато температурата на изгаряне на частиците е недостатъчна.

Използването на DPF има няколко предимства. Първо, технологията значително намалява емисиите на твърди частици от дизеловите двигатели, което води до подобрено качество на въздуха и защита на околната среда. Това е особено важно в градовете и населените райони, където е налице по-голяма концентрация на превозни средства.

Второ, DPF помага в поддържането на ефективността на двигателя. Чрез задържане на частиците, филтърът предотвратява тяхното натрупване във вътрешността на двигателя и на другите части на изпускателната система. Това може да подобри дълготрайността и надеждността на двигателя, както и да намали нуждата от сервизни интервали и поправки.

Въпреки тези предимства, DPF има и някои предизвикателства. Един от тях е свързан с регенерацията на филтъра. Процесна регенерация може да бъде времеемъщ и да изисква специално внимание. Регенерацията обикновено се осъществява автоматично от системата на автомобила, но понякога може да бъде необходимо да се извършва и ръчно или да бъде подкрепена с допълнителни мерки.

В процеса на регенерация се генерира значително повишаване на температурата във филтъра, което може да предизвика изпаряване на някои отлагания и частици. Това, от своя страна, може да доведе до натрупване на пепел във филтъра, който трябва да бъде периодично премахван.

Един от начините за регенерация на DPF е "активна регенерация". Този процес включва подаване на допълнително гориво в изпускателната система или използване на каталитични добавки, които повишават температурата на изгаряне на частиците. Това позволява на DPF да се регенерира при по-ниски температури или при по-ниски скорости на движение на автомобила.

Друг начин за регенерация е "пасивна регенерация". Тази форма на регенерация става автоматично при нормални условия на експлоатация на автомобила. Когато двигателят работи с достатъчно висока температура и натоварване, частиците в DPF се изгарят естествено. Това обикновено се случва при пътуване на отворени участъци на пътя или при по-динамично шофиране.

Важно е да се отбележи, че DPF изисква поддръжка и подходяща експлоатация, за да бъде ефективен. Редовното обслужване на автомобила и използването на качествено гориво също са от съществено значение за оптималното функциониране на DPF. Освен това, ако автомобилът се използва предимно за кратки и сити курсове, може да се наложи по-честа проверка и регенерация на филтъра.Да, в случай на кратки и сити курсове, където автомобилът често спира и стартира, регенерацията на DPF може да се налага по-често. Това се дължи на факта, че при ниските температури и ниското натоварване на двигателя в такива условия не се достигат достатъчно високи температури за естествена регенерация.

При кратките курсове не се постига задължително достатъчно висока температура в изпускателната система, за да се изгорят частиците, които са задържани в DPF. Това може да доведе до натрупване на частици във филтъра и намаляване на неговата ефективност.

За да се предотврати проблемът с натрупването на частици в DPF при кратки и сити курсове, препоръчително е да се извършва периодична проверка и регенерация на филтъра. Това може да стане посредством системата на автомобила, която автоматично инициира и контролира регенерацията. В някои случаи може да бъде необходимо да се извършва и ръчна регенерация или да се използва специално оборудване за тази цел.

За да намалите нуждата от честа регенерация на DPF при кратки курсове, можете да обърнете внимание на следните фактори:

Планирайте пътуванията си, така че да включват по-продължителни и открити участъци на пътя, където двигателят може да се натоварва и нагрява достатъчно.
Избягвайте честото спиране и стартиране на двигателя, като например изключване на двигателя при по-кратки престои.
Поддържайте автомобила в добра форма чрез редовно обслужване и използване на качествено гориво.
Ако забележите проблеми с DPF, като повишена консумация на гориво, загуба на мощност или постоянно премигване на индикатора за DPF, препоръчително е да посетите квалифициран сервиз, където могат да се извършат необходимите проверки и поддръжка на DPF.

В заключение, DPF е важна технология за намаляване на емисиите от дизелови двигатели. Тя предотвратява изхвърлянето на твърди частици във въздуха, като задържа и изгаря частиците, които се натрупват във филтъра. Въпреки че DPF може да изисква периодична регенерация, особено при кратки и сити курсове, с подходяща експлоатация и поддръжка, той може да осигури ефективност и оптимална работа на двигателя, като същевременно се спазват екологичните стандарти. DPF играе важна роля в намаляването на твърдите частици, които се изхвърлят от дизеловите двигатели, и това е от съществено значение за подобряване на качеството на въздуха и защитата на околната среда.
46
За да избегнете скъпи ремонти и повреди, спазването на следните препоръки е от съществено значение. Профилактиката винаги е по-икономична от ремонта, особено когато става дума за една от най-сложните и скъпи системи на съвременния автомобил - горивната система. Как трябва да се отнасяте към нея, за да работи безпроблемно и да продължи да функционира надеждно възможно най-дълго?

Редовна поддръжка: Ключът към нормалната работа на двигателя и горивната система е редовното посещение на сервиза за обслужване. Изпълнение на препоръките на производителя за обслужване и подмяна на филтрите в съответствие с графика са от съществено значение.

Правилно гориво: Избягвайте зареждането с нискокачествено гориво. Изберете големи вериги бензиностанции, където риска от зареждане с неподходящо или замърсено гориво е по-малък. Влагата и примесите в горивото могат да предизвикат корозия на частите и да доведат до повреди в системата.

Качествени филтри: Използвайте висококачествени горивни филтри, които ще предпазят системата от замърсявания и ще осигурят нормалното преминаване на горивото. Избягвайте използването на евтини филтри с нискокачествени материали, които бързо се запушват и губят ефективността си.

Добавки: Ако не можете да зареждате гориво от големи вериги бензиностанции през цялото време, използвайте добавки, които предпазват горивната система. Те могат да имат почистващ ефект и да предотвратят натрупването на мръсотия върху повърхностите на горивната система. Тези добавки обикновено се прибавят към резервоара за гориво при зареждане и помагат за почистване на вътрешните части на системата, включително инжекторите, горивната помпа и горивните линии.

Поддръжка на инжекторите: Инжекторите са отговорни за правилното разпределение на горивото към цилиндърите на двигателя. За да ги поддържате в добро състояние, можете да използвате специални почистващи продукти за инжектори, които се добавят в резервоара за гориво. Това ще помогне за отстраняване на натрупаната мръсотия и улесняване на правилното функциониране на инжекторите.

Внимание към горивния филтър: Горивният филтър има ролята да задържа замърсяванията и частиците в горивото, преди те да достигнат до инжекторите и другите части на горивната система. Редовната проверка и подмяна на горивния филтър са от съществено значение, за да се предотвратят проблеми и повреди.

Грижа за горивната помпа: Горивната помпа е отговорна за подаването на горивото от резервоара към горивната система. За да я поддържате в добро състояние, избягвайте карането на автомобила с много ниско ниво на гориво, тъй като това може да натовари помпата и да предизвика повреда. Редовната подмяна на горивния филтър също е важна, тъй като замърсяванията в него могат да натоварят работата на помпата.

Спазвайки тези съвети и редовно поддържайки горивната система на вашия автомобил, можете да се осигурите, че тя ще работи безпроблемно и ще има по-дълъг живот. В случай на възникване на проблеми или съмнения, винаги се консултирайте с квалифициран автомобилен техник или сервизен център. Те ще бъдат в състояние да диагностицират проблемите и да предложат подходящи решения за отстраняването им.

Важно е да се поддържа горивната система на автомобила в добро състояние, за да се гарантира неговата надеждност и ефективност. Редовната поддръжка и внимание към детайлите могат да ви спестят от скъпи ремонти и нежелани аварии.
47
Моторното масло е средство, което изпълнява редица важни функции за автомобилния двигател. То осигурява охлаждане на движещите се части, които участват в горивния процес и работата на двигателя. Без масло двигателят ще се повреди поради липса на смазване и високи температури.

За да поддържате правилното смазване на двигателя и оптималният температурен диапазон за работа, е необходима редовна поддръжка. Препоръчително е маслото да се сменя след година шофиране или след 15 000 км.

Важно е периодично да проверявате нивото на маслото и да изберете най-качественото на разположение. Трябва да обърнете внимание и на поддръжката на масления филтър, който филтрира смазочния материал и отстранява примесите, които се образуват по време на работа на двигателя.

Маслото се разпределя по всички части на двигателя, за да ги смаже и охлади, намалявайки триенето между тях. Когато двигателят се стартира, маслото циркулира през всички части на двигателя, осигурявайки им необходимото смазване и охлаждане.

Важно е маслото да бъде филтрирано и подменяно. При стартиране на двигателя, системата за смазване и изпомпване смазва всички части, предпазвайки ги от триене и прегряване.

Масленият филтър играе важна роля в процеса на филтриране на маслото и предотвратяване на примесите от проникване в двигателя. Той трябва да се поддържа чист и се препоръчва да се сменя едновременно с маслото на всеки 10 000 или 15 000 км.

Съществуват два основни вида моторни масла - синтетични и минерални. Всеки двигател придава свои специфики и изисквания относно моторното масло, което трябва да се използва. Производителите на автомобили обикновено предоставят препоръки за вискозитетта и спецификациите на маслото, което е най-подходящо за техните двигатели. Следването на тези препоръки е от съществено значение за оптималната работа и продължителния живот на двигателя.

Моторните масла могат да бъдат класифицирани като минерални или синтетични. Минералните масла се произвеждат от сурова нефт, като след това се обработват и добавят специални добавки за подобряване на техните свойства. Синтетичните масла, от друга страна, се създават от химически синтезиран базов материал, който осигурява по-добра стабилност и по-добри смазващи свойства.

При избора на масло трябва да се има предвид вискозитетът, който указва наскоро маслото започва да се движи при определена температура. Например, маслото с вискозитет 5W-30 е подходящо за широк диапазон от температури и е способно да предостави добра защита както при ниски, така и при високи температури.

Също така, е важно да се използва масло, което отговаря на спецификациите и одобренията на производителя на автомобила. Тези спецификации, като например API или ACEA, определят изискванията към маслата във връзка с тяхната производителност и съвместимост с двигателя.

Независимо от вида и марката на маслото, редовната смяна е от съществено значение. Препоръчително е маслото да се сменя след определен брой километри или след определен период от време, както е указано в ръководството на автомобила. Това помага за поддържане на качеството на маслото и оптималната работа на двигателя. Редовната смяна на маслото осигурява отстраняване на замърсяванията, натрупани в маслото, и поддържа правилното ниво на смазване и защита на двигателя.

Когато сменяте маслото, трябва да замените и масления филтър. Масленият филтър е отговорен за задържането на прах, замърсявания и други частици, които се натрупват в маслото. Редовната смяна на масления филтър гарантира ефективно отстраняване на замърсяванията и подобрява качеството на маслото.

За правилната смяна на маслото и масления филтър е препоръчително да се следват указанията в ръководството на автомобила или да се консултира професионален механик. Те ще ви помогнат да изберете правилното масло и маслен филтър за вашия автомобил и ще ви предоставят подробни инструкции за извършване на смяната.

Важно е да се поддържа правилното ниво на масло в двигателя, като се проверява редовно и се добавя допълнително масло при необходимост. Прекомерното ниво на масло може да причини проблеми със системата за смазване, докато недостатъчното ниво може да доведе до недостатъчна смазване и повреди на двигателя.

За да поддържате двигателя в добро състояние и за да гарантирате неговата дълготрайност, редовна смяна на маслото, съобразена с препоръките на производителя, е от съществено значение.
48
Как да разпознаете наличието на въздушни възглавници в употребяван автомобил
При закупуване на употребяван автомобил има риск да попаднете на измама. Не е рядкост да се срещат случаи, когато автомобилът не разполага с въздушни възглавници. Търговците често закупуват автомобили, които са претърпели удари и имат отворени еърбегове. Вместо да монтират нови въздушни възглавници, те използват монтажна пяна и претапицират тапицерията.

Ако закупеният автомобил има такива заместители вместо въздушни възглавници, възстановяването им може да бъде скъпо. Затова е препоръчително да се уверите в наличието и функционалността на въздушните възглавници още преди да го закупите. Ето три начина, които могат да ви помогнат да разпознаете липсата на еърбегове:

Внимателно проверете всеки елемент с надпис "Airbag" (възглавниците са обикновено обозначени така). Ако елементите са различни по цвят от околоустройството, има издатини или забележителни пропуски, това може да означава, че възглавниците са били заменени с неподходящи пълнежи след инцидент.

Проверете датата, отпечатана върху предпазните колани, и я сравнете с датата на производство на автомобила. Ако няма съответствие, то това може да свидетелства за предишен инцидент. При сериозен удар предпазните колани се заключват в позицията си и след това се заменят. Ако коланите са били заменени, също така е възможно да няма въздушна възглавница.

Обърнете внимание на светлинната индикация на таблото. При стартиране на двигателя всички контролни лампи за неправилна работа на системите се включват на таблото, включително и индикаторите за въздушните възглавници. Ако всичко е в ред с възглавниците, икона за въздушни възглавници трябва да се запали и след това да изгасне малко по-късно от останалите индикатори. Ако лампата се гасне едновременно с другите, това може да означава, че автомобилът няма въздушни възглавници, а майсторите са замесени с електрониката.
49
Защо е необходим по-голям акумулатор през лятото и какви са ползите и потенциалните недостатъци от използването на по-мощна батерия по време на топлите месеци?

Често се случва шофьорите да решават да инсталират акумулатори с по-голям капацитет под капака на своите автомобили. Това предизвиква разисквания и спорове. Някои смятат, че това може да доведе до проблеми и ремонти, докато други смятат, че няма проблеми. Какво може да се случи, ако решите да поставите по-мощна батерия през лятото?

Да започнем със самият въпрос - защо въобще се появява такава идея в ума на шофьорите? Всъщност, няколко причини могат да доведат до това. Например, батерията, която е инсталирана на заводското ниво при сглобяването на автомобила, понякога не може да осигури желаната производителност както през зимата, така и през лятото.

Например, много японски превозни средства имат батерия с капацитет от 45 Ah (ампер-часа), което не е достатъчно за много региони по света. В студените дни тя може трудно да стартира двигателя, а в горещите дни може да се справи с тежестта на климатичната система. Затова мнозина собственици на автомобили избират да поставят батерия с по-голям капацитет, например 60 Ah.

Въпреки това, често се смята, че използването на по-мощна батерия през цялото време може да предизвика постоянно зареждане и влошаване на състоянието й. Това обаче не е вярно. Генераторът само връща амперчасовете, които са били изразходвани от батерията. Ако, например, са изразходвани 5 Ah, то генераторът просто ще възстанови тези 5 Ah. Капацитетът на батерията не влияе на този процес. Освен това, генераторът обикновено разполага с резерв от 10-20% от максималния си токов капацитет. Така че, няма опасност от негативни последствия за генератора.

Така че, не трябва да се доверява на тези, които разпространяват страхове за потенциално вредни последствия от използването на по-мощна батерия. Няма никаква вреда от нея, но трябва да се уверите, че моторният отсек на автомобила ви е подходящ за поставянето на по-голяма батерия и че тя е здраво закрепена. В случай че не е здраво закрепена, може да се навреди при движение и да създаде електрически проблеми.

Като цяло, използването на по-мощна батерия през лятото е необходимо, особено ако пътувате със семейството си. Вземете предвид, че климатикът работи продължително, енергията се изразходва и от други потребители като музикалната система, устройства, зареждани чрез USB портове, както и преносим хладилник в багажника и вентилатори, закупени по време на пътуването. Малката батерия може да не се справи с всички тези натоварвания, но по-голямата батерия определено ще бъде по-ефективна и издържлива.
50
Електрика / Как да разпознаем фалшиви иридиеви свещи?
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 14 Юни, 2023, 18:09:40 »
Как да разпознаем фалшиви иридиеви свещи?
За откриване на фалшивите ви е необходим обикновен магнит. Придобиването на подходящ комплект запалителни свещи може да се окаже предизвикателство, тъй като има доста фалшиви продукти на пазара. Сред тях има някои, които са много убедителни и трудно могат да бъдат отличени от висококачествените оригинални свещи. Ако двигателят ви е предназначен да работи с иридиеви свещи, монтирането на обикновени свещи може да предизвика проблеми. Обикновените свещи са по-евтини и поради тази причина често се предлагат като иридиеви. В случай че бъдете излъгани и използвате фалшиви свещи, това може да доведе до детонация, която първо ще повлияе на тампоните на двигателя, а след това и на самия двигател.

За да бъдете сигурни, че предлаганите ви свещи са истински иридиеви, а не обикновени свещи с променена опаковка, е необходимо да разполагате с допълнително оборудване. То е изключително лесно за използване - просто ви е нужен обикновен магнит. Опитният шофьор знае, че иридиевите свещи, въпреки че струват повече от обикновените, издържат значително по-дълго време. Основната разлика е, че електродите са изработени от сплав от иридий и родий, което позволява значително увеличаване на експлоатационния живот на този компонент, а заостреният централен електрод събира много по-малко мръсотия.Визуално можете да различите обикновена свещ от иридиева, като обратите внимание на следните характеристики. Отделните електроди на иридиевата свещ трябва да бъдат покрити със специален състав.

За проверка на свещите може да се използва магнит. Ако го доближите до страничния електрод на обикновена свещ, той ще бъде привлечен, тъй като е направен от стомана. В случай на висококачествена оригинална иридиева свещ, нито страничните, нито централните електроди ще бъдат привлечени от магнита. Това е един от начините да се уверите, че свещите, които ви се предлагат, са истински иридиеви и не са обикновени свещи със сменена опаковка.
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum