Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Последни публикации

Страници: [1] 2 3 ... 10
1
Премахването на DPF (филтъра за твърди частици) е процедура, която се налага при запушване или за периодично почистване. DPF филтрите премахват 85% или повече от саждите, като при определени условия могат да постигнат и ефективност за отстраняване на сажди, приближаваща се до 100%. Някои филтри са предназначени за еднократна употреба и се изхвърлят или заменят, когато се натрупат с пепел. Други се предназначават за изгаряне на натрупаните прахови частици или пасивно чрез използване на катализатор или активни средства като горелка, която загрява филтъра, за да увеличи температурата на горене. Това става чрез програмиране на двигателя, за да работи така, че да повишава температурата на отработените газове. Допълнителен инжектор за гориво в изпускателния поток впръсква гориво, за да реагира с каталитичния елемент и да изгори натрупаните сажди в DPF филтъра, или по други методи. Този процес е известен като регенерация на филтъра. Ако филтъра се запуши напълно, е необходимо да се извърши премахване на DPF филтъра от специалист в специализиран автосервиз.

Премахването на DPF и почистването на DPF
Почистването е необходимо като част от периодичната поддръжка и трябва да се извършва внимателно, за да не се повреди DPF филтъра. Неизправността на инжекторите за гориво или турбокомпресора, което води до замърсяване на филтъра със сурово дизелово или двигателно масло, също може да наложи почистване. Процесът на регенерация протича при високи скорости, по-високи от тези, които обикновено могат да бъдат постигнати при градски условия. Ако водачът управлява автомобила под 60 km/h, DPF филтъра може да не се регенерира правилно. Продължаването на работата след тази точка може да развали DPF филтъра напълно. Някои по-нови дизелови двигатели могат също така да изпълняват така наречената паркирана регенерация, при която двигателят увеличава оборотите до около 1400, докато е паркиран, за да повиши температурата на отработените газове.

Изхвърляне на вредни емисии от DPF филтъра
Процесът на изгаряне на сместа от гориво и въздух в дизеловите двигатели произвежда различни частици. Дизеловите прахови частици съдържат черен въглерод поради непълното изгаряне на горивото и включват малки частици, по-малки от един микрон. Това води до запушване на DPF филтъра за твърдите частици и автомобилът влиза в авариен режим. В този случай е необходимо да се премине към почистване или премахване на филтъра за твърди частици и да се замени с нов. Саждите и другите частици от дизеловите двигатели влошават замърсяването с прахови частици във въздуха и са вредни за здравето на хората. Новите DPF филтри за твърди частици могат да улавят от 30% до 95% от вредните сажди.

Регенерация на DPF филтъра за твърди частици
С оптимален DPF филтър за твърди частици емисиите на сажди могат да бъдат намалени до 0,001 g/km или по-малко. Качеството на горивото също влияе върху образуването на тези частици. Регенерацията на DPF филтъра на дизеловите автомобили се характеризира с динамично равновесие между у

лавянето на саждите и окисляването им във филтъра. Скоростта на окисляване на саждите зависи от температурата на филтъра, натоварването на сажди във филтъра и други фактори. Непрекъснато регенериращите филтри работят при балансирана температура, която може да се определи чрез лабораторно измерване, за да се улесни регенерацията на филтъра на дизеловите двигатели в реални условия.

Пасивна и активна регенерация
Регенерацията на DPF филтъра може да бъде пасивна или активна, като температурата на отработените газове трябва да се повиши или температурата на запалване на саждите трябва да се понижи с помощта на катализатор. Процесът на регенерация се случва само когато условията са в рамките на предварително зададените спецификации за този двигател. Първата форма на регенерация е пасивна, която се случва при високи температури на отработените газове, постигнати при интензивна употреба на автомобила на автомагистрали или на дълъг път на високи обороти.
Защо е забранено премахването на DPF филтъра за твърди частици според закона?
Когато дизеловите автомобили изгарят гориво, се генерират значителни количества сажди, повече отколкото при бензиновите автомобили. Катализаторите, въпреки че са монтирани на всички автомобили, са предназначени да направят газовете по-безопасни и екологични, но въпреки това те все още позволяват на частиците сажди да се изхвърлят в атмосферата. Затова законът изисква използването на DPF филтри за твърди частици и налага строги стандарти за справяне с високите нива на сажди, генерирани от дизеловите двигатели.

Задължително ли е автомобилът да има DPF филтър за твърди частици?
В момента всички дизелови автомобили в Европа са задължени да имат инсталиран DPF филтър за твърди частици с цел намаляване на вредните емисии от сажди. Филтрите работят по два основни принципа: автоматично изгаряне на дизеловите частици и активна регенерация, където системата е програмирана да инициира инжектиране на гориво след изгаряне, за да повиши температурата на отработените газове и да изгори частиците, когато филтърът се напълни. Прекалено напълнен филтър може да доведе до загуба на мощност и повишен разход на гориво. Някои системи използват и допълнителен инжектор за гориво в цилиндъра, за да създадат горещи газове, които да помогнат за регенерацията.

Как работи филтърът за твърди частици?
Филтрите за твърди частици са създадени за намаляване на твърдите частици в отработените газове от дизеловите двигатели. Те обикновено са направени от силициев карбид или керамика и използват активна и пасивна регенерация, която стартира при достигане на определена температура на отработените газове. Филтрите за твърди частици инсталирани на леки автомобили трябва да са в съответствие с европейските стандарти за емисии.

Пасивна, активна и принудителна регенерация
Регенерацията на дизеловите филтри за твърди частици е метод за самопочистване чрез изгаряне на уловените частици сажди. Регенерацията може да бъде пасивна, активна или принудителна. Пасивната регенерация стартира при определени условия на шофиране, като се изисква двигателят да работи при високи обороти за определен период от време, за да се достигне необходимата температура за регенерация. Активната регенер

ация се стартира от системата на автомобила, като се инжектира допълнително гориво в цилиндъра, което повишава температурата на отработените газове и помага за изгаряне на частиците сажди във филтъра. Принудителната регенерация се извършва от специализирани сервизи, където филтърът се изважда и почиства или регенерира в специална инсталация.
Активната регенерация
Активната регенерация настъпва, когато пасивната не е успешна. Електронният контролер на двигателя (ECU) оценява нивото на замърсяване на филтъра, използвайки информация от сензорите, и издава команда за допълнително впръскване на гориво, за да увеличи температурата. Принудителната регенерация, както самоимето подсказва, се извършва ръчно. Фактически, това е форма на активна регенерация, когато нивото на замърсяване на филтъра достигне определена стойност. Чрез специализиран диагностичен софтуер, ECU стартира сервизна програма, която увеличава оборотите на празен ход на двигателя до 1500-2000 оборота в минута. В този режим двигателят трябва да работи стационарно до 30 минути.

Извършване на самата регенерация
Регенерацията е процедура за самоочистване на филтъра, която се извършва по различни начини, зависещи от типа на филтъра и от алгоритъма за стартиране на регенерацията. Основният метод е изгаряне на замърсяванията във филтъра с помощта на горивото, което се инжектира или допълнително през дюзите на двигателя или чрез отделна специална дюза. Регенерацията обикновено започва при температура от 600-800 градуса, но при FAP системите се използва специална течност, наречена Eolys, която намалява температурата на изгаряне на саждите. В регенерацията могат да бъдат включени и спонтанни и принудителни процеси. В първия случай ECU започва процеса според показанията на сензорите, докато във втория случай той се стартира ръчно.

Регенерация в градски условия
В градско около могат да настъпят ситуации, при които регенерацията не може да се осъществи. Една от тях е, когато се наложи автомобилът да бъде изключен по време на процеса. За да се избегне това, е важно да се следят показанията на системата и да се избягват прекъсвания на регенерацията, което може да се окаже неприятно и да доведе до необходимост от повторна регенерация.

Аналогови филтри
Имайки предвид аналоговите филтри, важно е да се подчертае, че те не са само неефективни, но и опасни. Понякога те не успяват да участват в регенерацията, като резултат от което могат да предизвикат пожар. Поради тази причина не се препоръчва да се монтират подобни филтри вместо оригиналните. Сега, когато сме изговорили за методите за регенерация и възможностите за замяна на филтъра за твърди частици, можем да преминем към друг важен въпрос: защо филтърът се запушва? Какво влияе на неговия живот и работа?
Кодове за грешки
Ако нивото на маслото се повишава, причината може да е разреждането на горивото поради честите опити за регенерация и вливането на част от горивото в картера на двигателя при вътрешно горене. При работещ двигател може да се чуе съскащ звук. Някои от кодовете за грешки, които може да се срещнат, включват P2002 (низък капацитет на филтъра), P242F (натрупване на пепел), P2452, P2453, P2454 (грешки свързани със сензор за налягане А, пред филтъра). Възможни са и проблеми в електрическата верига, късо съединение или скъсани проводници. Други кодове за грешки включват P2458 (незавършен процес на регенерация), P2463 (запушване на филтъра), P246B (невъзможност за започване на регенерация), P0471 и P0472 (проблеми със сензора за налягане на отработените газове). Допълнително, на някои модели на BMW се срещат кодове като 00480a и 00481a, които сигнализират за високо налягане на отработените газове и запушване на филтъра.

Решаване на проблема със запушването на филтъра за твърди частици
1. **Почистване на филтъра за твърди частици**: Можете да опитате да почистите саждите с помощта на продукти като Liqui Moly DPF Cleaner, TUNAP 131 и други. Този метод обикновено се прилага при леко запушени филтри, но не е гаранция, че филтърът ще продължи да функционира нормално за дълъг период.

2. **Замяна на филтъра**: Замяната на филтъра е най-скъпият метод за отстраняване на проблема. Оригиналните устройства могат да бъдат много скъпи, а работата по тяхната смяна допълнително увеличава разходите.

3. **Премахване на DPF филтъра за твърди частици**: Този метод включва физическо отстраняване на устройството и софтуерно деактивиране на системата за управление на двигателя. Премахването на DPF филтъра за твърди частици може да бъде извършено от специализирани сервизи и обикновено е предпочитано от собствениците на автомобили.

Премахването на DPF филтъра зависи от сложността на работата и може да бъде извършено в два етапа: физическо отстраняване на устройството и софтуерно деактивиране на системата за управление на двигателя. Този метод може да реши проблема със запушването на филтъра за твърди частици, но трябва да се има предвид, че той може да има въздействие върху околната среда и да е непрепоръчителен в някои региони.
2
Историята на компанията Мелет започва през 1995 година, когато Мелвин Хакет създава предприятието с цел да подпомогне развитието на индустрията за турбокомпресори. С фокус върху предоставянето на висококачествени турбокомпресори, комплекти за ремонт и части, Мелет осигурява възможност за извършване на ремонти, когато оригиналните производители на турбо не осигуряват достатъчно поддръжка на пазара след продажбата. С над 20 години непрекъснато обслужване, компанията Мелет утвърждава своята позиция като надежден производител на турбокомпресори за глобалния пазар. През 2016 година Мелет Limited бива придобита от Wabtec Corporation, американска компания, която е водещ глобален доставчик на технологични продукти и услуги за железопътния и пътническия транспорт, както и за други индустриални сектори. Мелет влиза в групата на турбокомпресорите на Wabtec Global.

Компанията предлага широка гама от турбокомпресори за промишлени, морски, офроуд, търговски превозни средства, локомотиви, военни, леки автомобили и приложения за производителност. Групата включва прецизни турбокомпресори и двигатели, както и производството на турбонетика и Napier. През 2016 година компанията разширява своята дейност чрез добавяне на нов складов капацитет от 12 500 квадратни метра в Англия, който допълнително разширява продуктовата гама на Мелет. Сред моделите, които компанията предлага, са тези, произведени първоначално от водещи марки като Garrett, Holset, Borg Warner, MHI, Komatsu, Toyota, IHI, Hitachi и Continental.

Мелет активно подкрепя индустрията за професионален ремонт на турбокомпресори, като предлага прецизно разработени продукти и части, които представляват качествена и рентабилна алтернатива на новите турбокомпресори OE. Компанията също така се стреми да поддържа високо качество, като произвежда части със същите стандарти като OE, което помага на производителите да произвеждат висококачествени продукти. Мелет продължава да инвестира в разширяване на своите операции, като открива нови офиси и складове, както и като подобрява своите производствени съоръжения.

След успешното развитие на компанията през годините, Мелет открива офиси в Полша през 2013 година, което допълнително увеличава своите възможности за обслужване на този пазар. През 2012 година Мелет North America Inc. става първият сателитен офис на компанията в САЩ, което допринася за по-добро обслужване на клиентите и за разширяване на бизнес операциите в Северна Америка.

С непрекъснатото си стремеж към иновации и качество, компанията Мелет продължава да расте и да разширява своето присъствие на световния пазар.
3
Във вековете машините за двигатели с вътрешно горене се развиват с поразителна скорост, търсейки постоянно по-ефективни начини за използване на горивото. Един от ключовите компоненти, които променят начина, по който автомобилите, самолетите и дори корабите работят, е турбокомпресорът. Тази технология, която преобразува изгарящите газове в допълнителна мощност, има вълнуваща история, която се простира през десетилетия.

Предпосоченият Двигател

Идеята за използване на компресори за повишаване на производителността на двигателите не е нова. Още в началото на 20-ти век автомобилните инженери започват да експериментират с различни методи за увеличаване на въздушния поток към двигателите. Това включва използването на механични компресори, известни като Roots и Lysholm, за да се увеличи налягането на въздуха, което води до повишена мощност и ефективност.

Рождението на Турбокомпресора

Идеята за турбокомпресор се заражда през началото на 20-ти век, но първият патент за устройство, сходно на модерния турбокомпресор, е подаден през 1905 г. от шведския инженер Альфред Бюхи. Той патентова турбокомпресор, който използва изгорелите газове от двигателя, за да задвижи турбина, която в своя ред компресира въздуха, който се подава в цилиндрите.

През 1915 г. американският инженер Санфорд Мосън разработва и патентова подобен принцип на турбокомпресора, който се използва за подобряване на производството на двигателите за самолети по време на Първата световна война.

Първите Приложения

В следващите десетилетия турбокомпресорите намират широко приложение в авиацията. Първият сериенно произвеждан самолет с турбокомпресорен двигател, който влиза в бойна служба, е немският Messerschmitt Bf 109E-3, използван по време на Втората световна война. Турбокомпресорите значително подобряват производителността на самолетите на високи височини, където рядката атмосфера ограничава ефективността на обикновените двигатели.

Преходът към Комуналния Транспорт и Спортните Автомобили

След края на войната турбокомпресорите намират свое приложение и в автомобилната индустрия. През 1962 г. Oldsmobile Jetfire представя първия сериенно произвеждан автомобил с турбокомпресорен двигател, който предлага значително повишена мощност спрямо конвенционалните двигатели.

Впоследствие турбокомпресорите стават неразделна част от автомобилната индустрия, особено в спортните автомобили и автомобилите за състезания, където ефективността и мощността са от съществено значение.

Модерният Турбокомпресор

С развитието на технологиите за материали, компютърното моделиране и инженерния дизайн, турбокомпресорите са се превърнали в изключително рафинирани устройства. Модерните турбокомпресори са снабдени с електронни системи за управление, които регулират налягането и въздушния поток, за да осигурят оптимална производителност и ефективност.

Бъдещето на Турбокомпресорите

В бъдеще турбокомпресорите вероятно ще продължат да играят ключова роля в усъвършенстването на автомобилните и авиационните дв

игатели. С развитието на алтернативни източници на енергия, като електричество и водород, турбокомпресорите може да бъдат интегрирани в хибридни системи, които комбинират вътрешно горене с електрическа мощност за постигане на по-голяма ефективност и по-ниски емисии.

Заключение

Историята на турбокомпресорите е история на постоянния напредък в инженерството и технологиите за превръщане на енергията в мощност. От първите експериментални устройства до модерните, високотехнологични системи, турбокомпресорите са променили начина, по който виждаме и използваме двигателите. С въвеждането на нови иновации и технологии, те ще продължат да играят важна роля в бъдещето на транспорта и индустриалната мощ.
4
В автомобилната индустрия се използват различни видове турбокомпресори. Единичен турбо, Битурбо, Twin-Scroll Turbo, турбо с променлива геометрия, турбо с променлива спирала, електрически турбо и други. Единичният турбокомпресор е този, който повечето хора асоциират с термина "турбо". Чрез промяна на размера на компонентите в турбокомпресора могат да се постигнат напълно различни характеристики на въртящия момент. Големите турбокомпресори предлагат по-високи нива на максимална мощност, докато по-малките могат да се въртят по-бързо и да осигурят по-добра ниска мощност. Те представляват икономически ефективен начин за увеличаване на мощността и ефективността на двигателя, като така стават все по-популярни. Позволяват на по-малките двигатели да увеличат ефективността си, като произвеждат същата мощност като по-големите двигатели с атмосферно пълнене, но с по-ниско тегло.

Битурбо

Битурбо-системите, въпреки че предлагат високи нива на мощност, са склонни да работят най-добре в тесен диапазон на оборотите. Водачите често изпитват турбо забавяне, докато системата се активира в рамките на своя пик. Както подсказва името, при twin-turbos се добавя втори турбокомпресор към двигателя. В случая с V6 или V8 двигатели, това може да се постигне, като се монтира по един турбо за всяка цилиндрова банка. Алтернативно, по-малък турбо може да се използва при ниски обороти, а по-голям - за по-високи. Тази конфигурация позволява по-широк работен диапазон на оборотите и осигурява по-добър въртящ момент при ниски обороти, както и мощност при високи. Въпреки предимствата, съществува значително увеличение на сложността и свързаните с нея разходи.

Twin-Scroll Turbo

Турбокомпресорите с двойна спирала използват корпус на турбината с разделен вход и изпускателен колектор, съчетавайки правилните цилиндри на двигателя с всеки свитък. Например, в четирицилиндров двигател, цилиндри 1 и 4 се подават към един свитък, а 2 и 3 - към друг. Това осигурява по-ефективна доставка на енергия от отработените газове към турбото и помага за по-плътен, чист въздух във всеки цилиндър. Повече енергия се изпраща към турбината, което води до повече мощност. Отново, има компромис във връзка с разходите за справяне със сложността на системата.

Турбокомпресор с променлива геометрия (VGT)

VGTs включват пръстен от аеродинамично оформени лопатки в корпуса на турбината на входа на турбината. Тези лопатки се въртят, за да променят ъгъла на завихряне на газа и площта на напречното сечение. При ниски обороти, ниското съотношение позволява на турбото бързо да се навие, а при по-високи - увеличава въздушния поток. Това води до нисък тласък на прага за намаляване на турбо забавянето и осигурява широка и гладка въртяща сила. Въпреки че VGT се използват често

 в дизеловите двигатели, те са ограничени в приложенията си в бензиновите двигатели поради цената и изискването за специализирани материали.

Турбокомпресор с променлива спирала (VTS)

VTS турбокомпресорът комбинира предимствата на турбото с двойна спирала и турбото с променлива геометрия, като използва клапан, който пренасочва изходящия въздушен поток или регулира количеството, което отваря клапанът, за да раздели отработените газове между двете свитъка.

Електрически турбокомпресори

Електрическият турбокомпресор е приложима опция за приложения с бензинов двигател, като се използва за елиминиране на турбо забавянето и за подпомагане на турбокомпресора при по-ниски обороти на двигателя. Този подход увеличава обхвата на оборотите, в рамките на които турбото работи по ефективно, като прави турбо забавянето значително по-малко.
5
Поддръжка на Интеркулера на Автомобила

След отстраняването на проблемите, които предизвикват преминаване на масло през охладителя, е критично да се извърши поддръжка на интеркулера. Тази стъпка е от съществено значение, за да се гарантира нормалното охлаждане на въздуха. Освен това, тя предотвратява смесването на маслото от двигателя с въздушната струя, подавана от турбината. Наличието на масло и въздух в интеркулера може да намали ефективността на дизеловия двигател, като води до образуване на нагар и въглеродни отлагания. В някои случаи това може дори да доведе до загряване на маслото в цилиндрите и прегряване на дизеловия двигател.

За да почистите интеркулера, ще трябва да го разглобите. Процедурата включва използване на специализирани почистващи препарати, които са лесно достъпни на пазара.

Преди да започнете процеса на почистване на интеркулера, се уверете, че сте събрали необходимата информация за вашия автомобил. Осигурете си необходимите инструменти за почистване на интеркулера. Не препоръчваме използването на бензин, керосин или други агресивни разтворители, тъй като те могат да повредят материалите, от които е изграден интеркулера. Избягвайте използването на силни почистващи средства, които могат да разрушат материалите на интеркулера.

За да измийте остатъците от почистващия препарат, използвайте течаща вода под ниско налягане. Бъдете внимателни, за да не повредите интеркулера със силната струя на водата. Промиването трябва да продължи, докато от него не потече чиста вода.

След като сте завършили с промиването, изсушете внимателно интеркулера, за да се предотврати задържането на вода в него. За да ускорите процеса на сушене, можете да използвате въздух под ниско налягане. Също така, почистете внимателно външността на интеркулера от прах, замърсявания и остатъци от масло.

Накрая, инсталирайте отново почистения интеркулер на мястото му. Периодичното почистване на интеркулера е важна профилактична мярка, която подобрява ефективността на турбокомпресорната система на автомобила. Важно е да се отбележи, че дори малкото количество масло в интеркулера може да наложи спиране на работата на двигателя, докато проблемът не бъде отстранен. Използването на автомобил със съзнателно пренебрегната турбокомпресорна система може да доведе до сериозни повреди на двигателя.
6
Двигателят генерира голямо количество топлина по време на работа. Охладителната система има за задача да отведе тази топлина от двигателя и да я разсее в околната среда. Един от ключовите елементи на охладителната система е водната помпа. Но каква е ролята на водната помпа на автомобила?

Какво представлява водната помпа?

Водната помпа на автомобила е устройство, което служи за циркулация на охладителната течност в двигателя. Основната й функция е да пренасочва охлаждащата течност от радиатора към двигателя, за да го охлади, и след това да я връща обратно в радиатора. Това позволява на двигателя да поддържа оптимална работна температура.

Водната помпа обикновено се намира в предната част на двигателя и се задвижва от ангренажния ремък или верига, свързана с коляновия вал. Тя включва вътрешна помпа с витлов ротор, която създава циркулация на охлаждащата течност.

Как работи водната помпа?

Водната помпа функционира на принципа на циркулация на охлаждащата течност в автомобилната охлаждаща система. Ето как:

- Водната помпа е свързана с двигателя и радиатора чрез маркучи или тръби.
- При стартиране на двигателя помпата започва да се задвижва от ангренажния ремък или верига, свързана с коляновия вал.
- Когато помпата се задвижва, вътрешната помпа с витлов ротор започва да се върти. Роторът създава центробежна сила, която задвижва охлаждащата течност.
- Охлаждащата течност преминава през водната помпа и се пренасочва от радиатора към двигателя, където минава през каналите, обхващащи горивните камери и изпускателните отвори.
- По време на този процес охлаждащата течност абсорбира топлината от двигателя.
- След това охлаждащата течност се връща към радиатора, където се охлажда чрез въздуха, който минава през радиаторната решетка.
- Процесът на циркулация на охлаждащата течност през водната помпа продължава, докато двигателят работи.

Това осигурява ефективно охлаждане на двигателя и го предпазва от прегряване. Водната помпа е важна част от охладителната система на автомобила и осигурява подходяща работна температура на двигателя. Неизправност на водната помпа може да доведе до прегряване и други сериозни повреди. Щастливо, неправилно функциониращата водна помпа обикновено показва симптоми преди да причини сериозни щети.

Признаци за повреда на водната помпа, на които да обръщате внимание:

Изтичане на охлаждаща течност:

Теч на охлаждаща течност може да бъде индикация за различни неизправности, но когато става въпрос за охлаждаща течност в предната част на двигателя, това често е проблем с водната помпа. Изтичането може да бъде поради уплътнението на водната помпа или на вала й. Независимо от причината, течът на охлаждаща течност е сериозен проблем и изисква незабавна интервенция.

При незначителни течове може да забележите бяла следа от остатъци там, където капе по предната част на двигателя, оцветена с цвета на охладителната течност. Течът може да не достигне до земята поради топлината от двигателя, която изсушава охлаждащата течност върху металните повърхности. Смяната на водната помпа може да изисква и смяна на зъбния ремък, ролката на водната помпа, ангренажния ремък или други уплътнения и гарнитури на двигателя.

Прегряване:

Ако двигателят ви се прегрява, това е индикация, че топлината, генерирана от горенето, не се отвежда до радиатора за охлаждане. Това може да се дължи на няколко причини, като например:

- Въздушен джоб в охладителната система, пречещ на циркулацията на охлаждащата течност, вероятно поради теч от водната помпа.
- Ребрата на импелера на водната помпа са повредени от отломки или замръзване.
- Валът е заклещен поради корозия или повреда на лагера.

Прегряването е сериозно състояние, и ако забележите повишаване на температурата или предупредително съобщение на арматурното табло, спрете автомобила възможно най-скоро и изключете двигателя, за да се охлади. Повторното прегряване на двигателя може да предизвика сериозни повреди като спукано уплътнение на главината, изкривена цилиндрова глава или дори блокиране на двигателя.


Пищящ шум:

Свистящ или чуруликащ шум от предната част на двигателя може да бъде индикация за проблем с водната помпа. Този звук може да прилича на шум от ремъка и често така и е. Повишеното съпротивление от водната помпа може да предизвика приплъзване на ремъка по ролката, което обикновено се проявява с ритмични каданси, съобразени с оборотите на двигателя.

Причината за този проблем обикновено е износен лагер на вала. В някои случаи водната помпа може временно да продължи да функционира по този начин в продължение на седмици или месеци, или дори по-дълго, преди да се повреди окончателно. Въпреки че това е един от ранните признаци за неизправност на водната помпа, той трябва да се вземе много сериозно, дори ако шумът идва и отива.

Виещ шум:

Когато водната помпа на автомобила е задвижвана от ремъка или веригата, ролката върти вал, който от своя страна задвижва работното колело в помпата. Ако чуете виещ шум, който се променя с оборотите на двигателя, причината може да не е вътрешен проблем на водната помпа. По-скоро този звук често указва, че ремъкът не е затегнат достатъчно или че ролката е повредена. Може да ви изненада, но причината може да бъде и ремъчната шайба, която може да се напука между отворите за болтове, което води до неправилна работа. Този проблем е по-чест при по-старите автомобили поради ръждата по ремъка. При някои автомобили ролките на водната помпа са вградени в самата помпа, докато при други могат да бъдат сменени отделно.

Корозия на водната помпа:

Ако съмненията за лошо състояние на водната помпа се дължат на корозия, това може да бъде поради различни причини. Вътрешна корозия на импелера може да се дължи на замърсена или неправилно смесена охлаждаща течност в помпата. От външната страна корозията може да предизвика приплъзване на ремъка върху ролката. Има случаи, когато видима корозия или натрупване по самата водна помпа може да покаже, че тя е повредена, дори без други симптоми.

Ако смятате, че вашата водна помпа е повредена, трябва да се заемете с проблема веднага. Отлагането на ремонта може да доведе до по-скъпи ремонти в бъдеще. Освен разходите за смяна на водната помпа, може да са ви необходими охлаждаща течност и уплътнения. Също така е добре да проверите състоянието на ангренажния ремък и да го смените, ако е необходимо. Ако забележите някой от тези симптоми, можете да намерите подходяща водна помпа за вашия автомобил.
7
Един от основните съвети, които трябва да се дават на по-неопитните водачи на моторни превозни средства е: Редовно проверявайте налягането в гумите си, защото подути гуми винаги водят до проблеми. Въпреки това, може да има вариант да не проверявате толкова често гумите. Как, ви разказваме сега. Подути гуми водят до повишен разход на гориво и неравномерно износване, но прекалено честата проверка може да е досадна работа.

Гумите обаче не винаги са виновни, а често проблемът е във вентилите. Тези елементи често страдат от контакт с бордюри и камъни по пътищата, не понасят солените реагенти през зимата и са чувствителни на претоварвания.

Освен това, гумените вентили често се деформират и късат, особено при висока скорост. За да избегнете честите проверки или често помпане на гумите, е добре да се консултирате с професионални шофьори на тежкотоварни превозни средства.

Те дълго време са използвали железни вентили, които са по-здрави и издръжливи. Сложете такива на вашата кола и ще забравите за честните проверки на гумите. На пазара има висококачествени метални вентили за автомобили: по-скъпи, но с по-добра надеждност.

Единственото, което трябва да помните за железните вентили, е необходимостта от редовно смазване, поне веднъж на сезон. Това осигурява лесно разглобяване и безпроблемна употреба. И нещо повече, преди много години Хенри Форд казва, че 80% от външния вид на автомобила се дължи на колелата. А металните вентили са не само по-надеждни, но и по-привлекателни!
Важно е да се има предвид, че правилната грижа за гумите не само подобрява безопасността и ефективността на автомобила, но и продължава техния живот. Подходящо поддържани гуми са от съществено значение за стабилността на превозното средство, особено при извънредни ситуации като спиране или маневриране.

Също така, като се избере подходящ тип вентил, който да се вписва в индивидуалните нужди и стил на шофиране, се гарантира по-добро усещане за управление и по-голямо удовлетворение от шофирането. Например, някои водачи предпочитат спортни вентили за по-добро сцепление и стабилност, докато други избират вентили, които предлагат по-голям комфорт и плавност при шофиране.

В крайна сметка, внимателната грижа за гумите и изборът на подходящи вентили се отразяват не само на безопасността и удовлетворението на шофьора, но и на общата експлоатационна икономия на превозното средство.
8
Джанти и гуми / Как да запазим гумите на колата в добро състояние
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 13 Април, 2024, 19:40:46 »
Гумите в автомобила са подложени на тежко натоварване и вредни външни фактори, които оказват влияние върху тяхното износване и живот. Експлоатационният им срок се определя от условията на работа, изправността на превозното средство, маниера на шофиране и начина на поддържане и съхранение.

За да ги запазим от преждевременно износване и смяна е добре да спазваме някои препоръки на специалистите.

Използвайте подходящи за сезона гуми
Много важно е гумите, с който е оборудвана колата ви да отговарят на климатичните условия в момента. Да има разлика както в шарката, така и в материала, от който се изработват гумите.

Използването на летни гуми през зимата е опасно и забранено със закон. От друга страна използването на зимни гуми през лятото също не е за препоръчване. Причината е, че зимните гуми са направени да са устойчиви при ниски температури, лед и сняг.

Материалът на летните гуми е подходящ за високи температури, а шарката на протектора осигурява добро сцепление при дъжд и мокри участъци от пътя.

За любителите на всесезонни гуми трябва да подчертаем, че те не са много ефективни при екстремни условия. За предпочитане са сезонните гуми.

Поддържайте необходимото налягане в гумите
Редовно проверявайте налягането в гумите. Важно е да знаете, че през зимата налягането трябва да е по-високо, от това през лятото. Препоръчителното налягане в гумите ще узнаете от инструкцията за експлоатация на автомобила, от интернет или от специалист. Налягането в гумите се проверява с манометър.

Когато налягането е по-ниско от препоръчителното, гумата трябва да се напомпа до необходимото. Това може да направите на бензиностанция, на паркинг, в гараж или в автосервиз. За целта се използва помпа или компресор. Препоръчително е винаги да имате в багажника помпа или преносим компресор, за да сте подготвени при проблем с гумите.

Съхранявайте правилно и пазете гумите си
Това се отнася както за резервната гума в багажника, така и за зимните или летни гуми, когато не ги използвате. За целта се предлагат различни калъфи за съхранение на гуми. Използването на калъф за резервна гума ще предпази както гумата, така и багажното отделение от замърсяване при смяната и. Калъфите за резервна гума се изработват от еко кожа или полипропилен. Оборудвани са с цип за плътно затваряне.

За съхранение на гумите също се използват калъфи от полиестер с цип и дръжки за лесно пренасяне. Някои модели калъфи за гуми имат и допълнителен джоб за съхранение на болтовете на колелото. Добре е съхранението да се извършва на специални стойки за гуми, който не само спестяват място, но и гарантират запазването им. Стойките за гуми могат да са стоящи или да се монтират на стена.

За да опазите гумите на автомобила си от посегателство задължително монтирайте секретни болтове или гайки на колелата.

Завъртане на гуми
Специалистите съветват за равномерно износване на гумите да се сменят местата им на автомобила на определен пробег. Въртене на гуми е, когато предните и задните колела се сменят. Така дори да има наченки на неравномерно износване на някоя от тях при поставяне на друго място, то ще спре. При видимо износване трябва да се отстрани причината за това по-най бързия начин.

Балансиране на гуми

При всяка смяна на гумите те се балансират. Балансирането разпределя равномерно теглото по цялата обиколка на колелото. Това се постига с добавяне на тежести по периферията на джантата.

Когато теглото на колелото с гумата е равномерно разпределено по диаметъра, то търкалянето се извършва гладко. По този начин протектора се износва равномерно и се гарантира едно комфортно возене.

Разбалансираните гуми да подскачат или да се клатят по време на движение и да причиняват вибрации. При разбалансирана предна гума се появяват вибрации във волана, когато проблемът е в задна гума, то се усеща треперене на седалката или пода.

В процеса на експлоатация гумите се износват и има много фактори, които причиняват дисбаланс. Това може да се случи при удар в бордюр или дупка, при изпадане на тежестите от колелото и други обстоятелства. Признаците за разбалансирана гума са:

Чува се звук туп-туп-туп при движение, който на моменти се усилва или намалява.
Неравномерно износване на протектора понякога твърде бързо.
Треперещ волан при движение също може да е признак за небалансирано колело.
Баланс на гуми се извършва задължително при поставяне на нови гуми, тъй като колкото и да са еднакви гумите, те все пак имат разлика в разпределението на теглото, особено когато са монтиране на джантите. Баланс се извършва и при наличие на изброените по-горе признаци, а също и при всяка смяна на гумите.

Регулиране на преден мост

Това се отнася до регулиране на окачването, което свързва автомобила с колелата му. В съвременните автомобили се извършва на всички колела, но е известно като реглаж преден мост. Регулирането предпазва колата от теглене наляво или надясно, подобрява управлението и предпазва гумите от неравномерно износване.

Сходимостта на колелата може да се наруши при пътнотранспортно произшествие, при преминаване през неравности или удар в твърд предмет, както и при износване на елементи от окачването като накрайници, шарнири и други. Регулиране на сходимостта на окачването се извършва и при някои от следните признаци:

Колата тегли от едната страна.
Преждевременно неравномерно износване на протектора на гумите.
Гумите свирят.
Воланът се накланя извън центъра при шофиране.
Вибрации във волана при ускорение.

Освен това се прави задължително и след ремонт на окачването.

Гумите като част от автомобила са отговорни за доброто сцепление с пътя, навременното спиране и управляемостта му, което до голяма степен обхваща безопасното придвижване. Но, освен безопасността на движение при пътуване, гумите до голяма степен подсигуряват и комфорта при пътуване. Затова трябва да са винаги в добро състояние и да се отнасяте отговорно към тяхното правилно съхранение и добро поддържане.
9
От 1970-те години на миналия век катализаторите в автомобилите играят ключова роля в намаляването на вредните емисии, изпускани в атмосферата при работа на двигателите с вътрешно горене. Днес те са неотменна част от оборудването на всеки автомобил, като за изпусканите в атмосферата отработени газове се прилагат строги законови норми, които се измерват при всеки технически преглед. Освен това, те оказват влияние на работата на автомобилните двигатели, поради което изправността на всеки автомобилен катализатор е от съществено значение.

Какво представлява катализаторът?

При изгарянето на горивото в двигателите на автомобилите се отделят отработени газове, съдържащи вредни вещества като въглероден оксид и азотни оксиди. Тези вещества, особено въглеродният оксид, са основни компоненти при образуването на смог и киселинни дъждове.

Катализаторът (като каталитичен преобразувател) разгражда тези вредни газове в по-безвредни като въглероден диоксид, азотен газ и водна пара чрез химични реакции. Той успешно преобразува около 90% от вредните емисии, предотвратявайки замърсяването на въздуха.

Защо цената на катализатор за автомобилите е висока?

И въпреки относително простата си конструкция, изработката на автомобилните каталитични устройства изисква използването на скъпи благородни метали като платина, родий и паладий, което води до висока цена на катализатора.

Това ги прави и предмет на кражби. Не рядко се случва катализаторът да бъде свалян от колата и откраднат, особено при нови автомобили, където не са износени или повредени. Тогава се налага поставянето на нов катализатор.

Как работи катализаторът в автомобила?

В химията катализаторът е вещество, което влияе на скоростта на химичната реакция, без само да участва в нея. В автомобилите каталитичните преобразуватели използват два различни типа катализатори: редукционен и окислителен.

Те се състоят от керамична структура, обикновено под формата на пчелна пита, покрита с метален катализатор като платина, родий или паладий. Целта е създаването на максимална контактна повърхност с отработените газове с минимално количество метал, поради високите цени на използваните метали.

Когато двигателят работи, отработените газове преминават през катализатора, където протичат два химични реакции:

Редукционният катализатор използва метални катализатори за намаляване на вредните азотни оксиди, като ги разделя на азот и кислород. Азотът се улавя в устройството, а кислородът преминава през него.

Окислителният катализатор намалява неизгорелите въглеводороди и въглеродния окис, като ги изгаря върху металния катализатор.

По-просто казано, всеки катализатор за автомобил филтрира вредните продукти в отработените газове и ги изгаря, намалявайки така вредните емисии и подобрявайки ефективността на автомобила.

Какви са видовете катализатори?

За бензиновите двигатели с вътрешно горене се използват два основни типа катализатори:

Двупосочен окислителен преобразувател, който превръща въглеродния оксид и въглеводородите във въглероден диоксид и вода.

Трипътният катализатор, който освен разпадането на въглеродния оксид, намалява и емисиите от азотен оксид и азотен диоксид.

Дизеловите двигатели използват специфични видове катализатори, за да се справят с емисиите, получавани от запалването чрез сгъстяване. Обикновено те се съчетават с допълнителни устройства и технологии за обработка на изпусканите газове като EGR клапан, DPF (филтър за твърди частици), селективна каталитична редукция SCR с използване на разтвор Adblue и други.

Как да разпознаем неизправен катализатор?

Запушеният катализатор може да се познае по някои от следните признаци:


Сигнали за повреда на катализатора в автомобила:

Намалена мощност на двигателя.
Бавно ускорение на автомобила.
Проблеми със стартирането на двигателя.
Понякога двигателят гасне без причина.
Нестабилна работа на празен ход на двигателя.
Увеличен разход на гориво.
Лампата "Check Engine" свети на арматурното табло.
Изхвърляне на тъмен дим от ауспуха и усещане на мирис на сяра.
Фактори, които могат да повредят катализатора:

Богата или бедна горивна смес, която създава излишък от гориво или натрупване на въглерод. Горивото, което попадне в катализатора, може да го изгори и разтопи.
Неправилна работа на запалителната система и подгревните свещи.
Повредени кислородни сензори, които контролират нивата на кислород и функционирането на двигателя.
Замърсено гориво или наличие на олово в него.
Попадане на моторно масло в горивната система.
Охладителна течност, попаднала в горивната система на двигателя.
Механични повреди, предизвикани от удари или попадане в дупки по време на движение.
Състоянието на каталитичното устройство в автомобила зависи от правилната работа на запалителната система и двигателя, както и от внимателното шофиране по лоши пътища. Редовната проверка и почистване са от съществено значение.

Начини за почистване на запушен катализатор:

Използване на добавки за почистване по време на движение на автомобила.
Механично и химично почистване след сваляне на устройството, което е препоръчително да се извърши от квалифициран специалист.
Какво не трябва да правим с катализатора:

Не трябва да го пробиваме или премахваме поради високата му цена. Това може да увеличи вредните емисии на автомобила и да предизвика санкции от техническия преглед или пътната полиция.
Всеки автомобил, работещ с двигател с вътрешно горене, трябва да има изправен и добре функциониращ катализатор, който ще гарантира по-малко вредни емисии и ефективна работа на двигателя. Ако катализаторът е безвъзвратно повреден или откраднат, може да се консултирате със специалисти от Авто Бим БГ за информация относно нов катализатор и необходимите добавки за поддръжка.
10
Потенциални неизправности и поддръжка на автомобилния климатик: Как да ги разпознаем и предотвратим

Принципът на работа на автомобилния климатик наподобява този на хладилник. Системата е създадена като херметична, в която фреон и компресорно масло циркулират по контурите, смазвайки всички подвижни елементи.

Всяко устройство за климатизация се основава на способността на фреона да абсорбира топлина при преминаване от течно в газообразно състояние и да я освобождава при кондензиране. Компресорът увеличава налягането на газообразния фреон в системата, като го загрява. След това фреонът се охлажда в кондензатора, където се кондензира. След това, през изпарителя, течният фреон кипи и отнема топлина от въздуха, охлаждайки го. Накрая, газообразният фреон се връща в компресора, а охладеният въздух се изпуска в салона чрез вентилатор.

За поддържане на ефективността на климатичната система на автомобила е важно да се спазват определени препоръки от производителите и специалистите. Важно е да се извършва техническо обслужване веднъж годишно, предпочитано през пролетта преди началото на летния сезон. Също така, е важно да се извършва почистване на системата, включително смяна на филтъра за купето и противомикробна обработка на изпарителя два пъти годишно. Почистването на кондензатора също е необходимо за поддържане на нормалната работа на цялата система.

Възможните неизправности на автомобилния климатик включват изтичане на фреон, което може да се дължи както на нормални загуби поради физическите свойства на фреона, така и на нарушения в системата, които изискват ремонт. Проверката на връзките между тръбите и маркучите в системата е също важна за предотвратяване на изтичане на фреон. Повреден компресор обикновено се проявява със забележим шум и теч на масло, което изисква негова замяна или ремонт.

Блокирането на компресора за автомобилния климатик може да настъпи поради различни причини, като например замърсяване, прекомерно налягане в системата вследствие на преливане на фреон и други фактори. Ако компресорът остане неактивен за продължителен период, неговите елементи стават безсмазочни поради липсата на циркулация на фреон и компресорно масло, което може да доведе до вътрешна корозия и, следващото му стартиране, да причини повреда поради увеличеното триене.

Появата на шум в компресора за климатика може да бъде резултат от проблеми с неговото задвижване. Ако шумът продължава и след изключване на климатика, но при работещ двигател, вероятно причината е износен лагер на ролката, който се върти непрекъснато и се износва бързо. Ако шумът се чува само при включен климатик, то повредата е вероятно в самия компресор.

Повреденият кондензатор на автомобилния климатик или охладителят имат за функция да охладят фреона, който, от своя страна, охлажда въздуха, който влиза в салона на автомобила. Симптомите за неизправност могат да се проявят чрез влошаване на работата на климатика при спиране на автомобила, теч на масло от кондензатора и замърсяване. При силно замърсяване охлаждането може да бъде недостатъчно, което може да доведе до случайно изключване на климатичния контрол. В такъв случай е необходимо спешно почистване на радиатора на климатика, за да се намали налягането в системата.

Друга сериозна причина за повреда на кондензатора е корозията, която може да бъде предизвикана от вода и химични вещества от пътното платно, които причиняват корозия и разрушаване на тръбите на кондензатора, в резултат на което може да се появят течове.

Ниеизправност на изпарителя може да се прояви чрез намалена ефективност на работа, поява на вода в салона и неприятен мирис. Причините могат да бъдат корозия, замърсяване и запушване на тръбичката за отвеждане на влагата.

Неизправност на ресивера-изсушителя, който е филтър дехидратор за климатика, може да се прояви чрез прекъсвания в работата на климатика, чести изключвания на компресора и появата на лед на филтъра и тръбопроводите, излизащи от него. Причините за това могат да варират от неправилно зареждане на климатичната система до замърсяване по време на ремонт или изчерпване на ресурса.

Повреден терморегулиращ вентил (ТРВ), който контролира подаването на фреон в зависимост от температурата и налягането на системата, може да причини циклична работа на климатика, непостоянно подаване на охлаждащ въздух, замръзване на маркучите на изпарителя и самоизключване на агрегата. Причините за нестабилната му работа могат да бъдат механична повреда на клапана, неправилна регулация, замърсяване на системата, присъствие на вода или въздух в системата.

Неизправен вентилатор на кондензатора, който служи за допълнително охлаждане на фреона, може да предизвика шум при работа или да прекъсне въртенето си. Причините могат да включват износени лагери, повредени електрически компоненти или механични повреди.

Неизправен датчик за налягане може да изключи системата при критични стойности на налягане в системата. Причините за това могат да варират от неизправности в електрониката до замърсяване на сензора. С появата на всяка неизправност е важно да се извърши проверка на цялата климатична система и при необходимост да се извърши техническо обслужване или ремонт в специализиран сервиз, който разполага с необходимото оборудване и експертиза.
Страници: [1] 2 3 ... 10

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum