Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Последни публикации

Страници: [1] 2 3 ... 10
1
Един от основните съвети, които трябва да се дават на по-неопитните водачи на моторни превозни средства е: Редовно проверявайте налягането в гумите си, защото подути гуми винаги водят до проблеми. Въпреки това, може да има вариант да не проверявате толкова често гумите. Как, ви разказваме сега. Подути гуми водят до повишен разход на гориво и неравномерно износване, но прекалено честата проверка може да е досадна работа.

Гумите обаче не винаги са виновни, а често проблемът е във вентилите. Тези елементи често страдат от контакт с бордюри и камъни по пътищата, не понасят солените реагенти през зимата и са чувствителни на претоварвания.

Освен това, гумените вентили често се деформират и късат, особено при висока скорост. За да избегнете честите проверки или често помпане на гумите, е добре да се консултирате с професионални шофьори на тежкотоварни превозни средства.

Те дълго време са използвали железни вентили, които са по-здрави и издръжливи. Сложете такива на вашата кола и ще забравите за честните проверки на гумите. На пазара има висококачествени метални вентили за автомобили: по-скъпи, но с по-добра надеждност.

Единственото, което трябва да помните за железните вентили, е необходимостта от редовно смазване, поне веднъж на сезон. Това осигурява лесно разглобяване и безпроблемна употреба. И нещо повече, преди много години Хенри Форд казва, че 80% от външния вид на автомобила се дължи на колелата. А металните вентили са не само по-надеждни, но и по-привлекателни!
Важно е да се има предвид, че правилната грижа за гумите не само подобрява безопасността и ефективността на автомобила, но и продължава техния живот. Подходящо поддържани гуми са от съществено значение за стабилността на превозното средство, особено при извънредни ситуации като спиране или маневриране.

Също така, като се избере подходящ тип вентил, който да се вписва в индивидуалните нужди и стил на шофиране, се гарантира по-добро усещане за управление и по-голямо удовлетворение от шофирането. Например, някои водачи предпочитат спортни вентили за по-добро сцепление и стабилност, докато други избират вентили, които предлагат по-голям комфорт и плавност при шофиране.

В крайна сметка, внимателната грижа за гумите и изборът на подходящи вентили се отразяват не само на безопасността и удовлетворението на шофьора, но и на общата експлоатационна икономия на превозното средство.
2
Джанти и гуми / Как да запазим гумите на колата в добро състояние
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 13 Април, 2024, 19:40:46 »
Гумите в автомобила са подложени на тежко натоварване и вредни външни фактори, които оказват влияние върху тяхното износване и живот. Експлоатационният им срок се определя от условията на работа, изправността на превозното средство, маниера на шофиране и начина на поддържане и съхранение.

За да ги запазим от преждевременно износване и смяна е добре да спазваме някои препоръки на специалистите.

Използвайте подходящи за сезона гуми
Много важно е гумите, с който е оборудвана колата ви да отговарят на климатичните условия в момента. Да има разлика както в шарката, така и в материала, от който се изработват гумите.

Използването на летни гуми през зимата е опасно и забранено със закон. От друга страна използването на зимни гуми през лятото също не е за препоръчване. Причината е, че зимните гуми са направени да са устойчиви при ниски температури, лед и сняг.

Материалът на летните гуми е подходящ за високи температури, а шарката на протектора осигурява добро сцепление при дъжд и мокри участъци от пътя.

За любителите на всесезонни гуми трябва да подчертаем, че те не са много ефективни при екстремни условия. За предпочитане са сезонните гуми.

Поддържайте необходимото налягане в гумите
Редовно проверявайте налягането в гумите. Важно е да знаете, че през зимата налягането трябва да е по-високо, от това през лятото. Препоръчителното налягане в гумите ще узнаете от инструкцията за експлоатация на автомобила, от интернет или от специалист. Налягането в гумите се проверява с манометър.

Когато налягането е по-ниско от препоръчителното, гумата трябва да се напомпа до необходимото. Това може да направите на бензиностанция, на паркинг, в гараж или в автосервиз. За целта се използва помпа или компресор. Препоръчително е винаги да имате в багажника помпа или преносим компресор, за да сте подготвени при проблем с гумите.

Съхранявайте правилно и пазете гумите си
Това се отнася както за резервната гума в багажника, така и за зимните или летни гуми, когато не ги използвате. За целта се предлагат различни калъфи за съхранение на гуми. Използването на калъф за резервна гума ще предпази както гумата, така и багажното отделение от замърсяване при смяната и. Калъфите за резервна гума се изработват от еко кожа или полипропилен. Оборудвани са с цип за плътно затваряне.

За съхранение на гумите също се използват калъфи от полиестер с цип и дръжки за лесно пренасяне. Някои модели калъфи за гуми имат и допълнителен джоб за съхранение на болтовете на колелото. Добре е съхранението да се извършва на специални стойки за гуми, който не само спестяват място, но и гарантират запазването им. Стойките за гуми могат да са стоящи или да се монтират на стена.

За да опазите гумите на автомобила си от посегателство задължително монтирайте секретни болтове или гайки на колелата.

Завъртане на гуми
Специалистите съветват за равномерно износване на гумите да се сменят местата им на автомобила на определен пробег. Въртене на гуми е, когато предните и задните колела се сменят. Така дори да има наченки на неравномерно износване на някоя от тях при поставяне на друго място, то ще спре. При видимо износване трябва да се отстрани причината за това по-най бързия начин.

Балансиране на гуми

При всяка смяна на гумите те се балансират. Балансирането разпределя равномерно теглото по цялата обиколка на колелото. Това се постига с добавяне на тежести по периферията на джантата.

Когато теглото на колелото с гумата е равномерно разпределено по диаметъра, то търкалянето се извършва гладко. По този начин протектора се износва равномерно и се гарантира едно комфортно возене.

Разбалансираните гуми да подскачат или да се клатят по време на движение и да причиняват вибрации. При разбалансирана предна гума се появяват вибрации във волана, когато проблемът е в задна гума, то се усеща треперене на седалката или пода.

В процеса на експлоатация гумите се износват и има много фактори, които причиняват дисбаланс. Това може да се случи при удар в бордюр или дупка, при изпадане на тежестите от колелото и други обстоятелства. Признаците за разбалансирана гума са:

Чува се звук туп-туп-туп при движение, който на моменти се усилва или намалява.
Неравномерно износване на протектора понякога твърде бързо.
Треперещ волан при движение също може да е признак за небалансирано колело.
Баланс на гуми се извършва задължително при поставяне на нови гуми, тъй като колкото и да са еднакви гумите, те все пак имат разлика в разпределението на теглото, особено когато са монтиране на джантите. Баланс се извършва и при наличие на изброените по-горе признаци, а също и при всяка смяна на гумите.

Регулиране на преден мост

Това се отнася до регулиране на окачването, което свързва автомобила с колелата му. В съвременните автомобили се извършва на всички колела, но е известно като реглаж преден мост. Регулирането предпазва колата от теглене наляво или надясно, подобрява управлението и предпазва гумите от неравномерно износване.

Сходимостта на колелата може да се наруши при пътнотранспортно произшествие, при преминаване през неравности или удар в твърд предмет, както и при износване на елементи от окачването като накрайници, шарнири и други. Регулиране на сходимостта на окачването се извършва и при някои от следните признаци:

Колата тегли от едната страна.
Преждевременно неравномерно износване на протектора на гумите.
Гумите свирят.
Воланът се накланя извън центъра при шофиране.
Вибрации във волана при ускорение.

Освен това се прави задължително и след ремонт на окачването.

Гумите като част от автомобила са отговорни за доброто сцепление с пътя, навременното спиране и управляемостта му, което до голяма степен обхваща безопасното придвижване. Но, освен безопасността на движение при пътуване, гумите до голяма степен подсигуряват и комфорта при пътуване. Затова трябва да са винаги в добро състояние и да се отнасяте отговорно към тяхното правилно съхранение и добро поддържане.
3
От 1970-те години на миналия век катализаторите в автомобилите играят ключова роля в намаляването на вредните емисии, изпускани в атмосферата при работа на двигателите с вътрешно горене. Днес те са неотменна част от оборудването на всеки автомобил, като за изпусканите в атмосферата отработени газове се прилагат строги законови норми, които се измерват при всеки технически преглед. Освен това, те оказват влияние на работата на автомобилните двигатели, поради което изправността на всеки автомобилен катализатор е от съществено значение.

Какво представлява катализаторът?

При изгарянето на горивото в двигателите на автомобилите се отделят отработени газове, съдържащи вредни вещества като въглероден оксид и азотни оксиди. Тези вещества, особено въглеродният оксид, са основни компоненти при образуването на смог и киселинни дъждове.

Катализаторът (като каталитичен преобразувател) разгражда тези вредни газове в по-безвредни като въглероден диоксид, азотен газ и водна пара чрез химични реакции. Той успешно преобразува около 90% от вредните емисии, предотвратявайки замърсяването на въздуха.

Защо цената на катализатор за автомобилите е висока?

И въпреки относително простата си конструкция, изработката на автомобилните каталитични устройства изисква използването на скъпи благородни метали като платина, родий и паладий, което води до висока цена на катализатора.

Това ги прави и предмет на кражби. Не рядко се случва катализаторът да бъде свалян от колата и откраднат, особено при нови автомобили, където не са износени или повредени. Тогава се налага поставянето на нов катализатор.

Как работи катализаторът в автомобила?

В химията катализаторът е вещество, което влияе на скоростта на химичната реакция, без само да участва в нея. В автомобилите каталитичните преобразуватели използват два различни типа катализатори: редукционен и окислителен.

Те се състоят от керамична структура, обикновено под формата на пчелна пита, покрита с метален катализатор като платина, родий или паладий. Целта е създаването на максимална контактна повърхност с отработените газове с минимално количество метал, поради високите цени на използваните метали.

Когато двигателят работи, отработените газове преминават през катализатора, където протичат два химични реакции:

Редукционният катализатор използва метални катализатори за намаляване на вредните азотни оксиди, като ги разделя на азот и кислород. Азотът се улавя в устройството, а кислородът преминава през него.

Окислителният катализатор намалява неизгорелите въглеводороди и въглеродния окис, като ги изгаря върху металния катализатор.

По-просто казано, всеки катализатор за автомобил филтрира вредните продукти в отработените газове и ги изгаря, намалявайки така вредните емисии и подобрявайки ефективността на автомобила.

Какви са видовете катализатори?

За бензиновите двигатели с вътрешно горене се използват два основни типа катализатори:

Двупосочен окислителен преобразувател, който превръща въглеродния оксид и въглеводородите във въглероден диоксид и вода.

Трипътният катализатор, който освен разпадането на въглеродния оксид, намалява и емисиите от азотен оксид и азотен диоксид.

Дизеловите двигатели използват специфични видове катализатори, за да се справят с емисиите, получавани от запалването чрез сгъстяване. Обикновено те се съчетават с допълнителни устройства и технологии за обработка на изпусканите газове като EGR клапан, DPF (филтър за твърди частици), селективна каталитична редукция SCR с използване на разтвор Adblue и други.

Как да разпознаем неизправен катализатор?

Запушеният катализатор може да се познае по някои от следните признаци:


Сигнали за повреда на катализатора в автомобила:

Намалена мощност на двигателя.
Бавно ускорение на автомобила.
Проблеми със стартирането на двигателя.
Понякога двигателят гасне без причина.
Нестабилна работа на празен ход на двигателя.
Увеличен разход на гориво.
Лампата "Check Engine" свети на арматурното табло.
Изхвърляне на тъмен дим от ауспуха и усещане на мирис на сяра.
Фактори, които могат да повредят катализатора:

Богата или бедна горивна смес, която създава излишък от гориво или натрупване на въглерод. Горивото, което попадне в катализатора, може да го изгори и разтопи.
Неправилна работа на запалителната система и подгревните свещи.
Повредени кислородни сензори, които контролират нивата на кислород и функционирането на двигателя.
Замърсено гориво или наличие на олово в него.
Попадане на моторно масло в горивната система.
Охладителна течност, попаднала в горивната система на двигателя.
Механични повреди, предизвикани от удари или попадане в дупки по време на движение.
Състоянието на каталитичното устройство в автомобила зависи от правилната работа на запалителната система и двигателя, както и от внимателното шофиране по лоши пътища. Редовната проверка и почистване са от съществено значение.

Начини за почистване на запушен катализатор:

Използване на добавки за почистване по време на движение на автомобила.
Механично и химично почистване след сваляне на устройството, което е препоръчително да се извърши от квалифициран специалист.
Какво не трябва да правим с катализатора:

Не трябва да го пробиваме или премахваме поради високата му цена. Това може да увеличи вредните емисии на автомобила и да предизвика санкции от техническия преглед или пътната полиция.
Всеки автомобил, работещ с двигател с вътрешно горене, трябва да има изправен и добре функциониращ катализатор, който ще гарантира по-малко вредни емисии и ефективна работа на двигателя. Ако катализаторът е безвъзвратно повреден или откраднат, може да се консултирате със специалисти от Авто Бим БГ за информация относно нов катализатор и необходимите добавки за поддръжка.
4
Потенциални неизправности и поддръжка на автомобилния климатик: Как да ги разпознаем и предотвратим

Принципът на работа на автомобилния климатик наподобява този на хладилник. Системата е създадена като херметична, в която фреон и компресорно масло циркулират по контурите, смазвайки всички подвижни елементи.

Всяко устройство за климатизация се основава на способността на фреона да абсорбира топлина при преминаване от течно в газообразно състояние и да я освобождава при кондензиране. Компресорът увеличава налягането на газообразния фреон в системата, като го загрява. След това фреонът се охлажда в кондензатора, където се кондензира. След това, през изпарителя, течният фреон кипи и отнема топлина от въздуха, охлаждайки го. Накрая, газообразният фреон се връща в компресора, а охладеният въздух се изпуска в салона чрез вентилатор.

За поддържане на ефективността на климатичната система на автомобила е важно да се спазват определени препоръки от производителите и специалистите. Важно е да се извършва техническо обслужване веднъж годишно, предпочитано през пролетта преди началото на летния сезон. Също така, е важно да се извършва почистване на системата, включително смяна на филтъра за купето и противомикробна обработка на изпарителя два пъти годишно. Почистването на кондензатора също е необходимо за поддържане на нормалната работа на цялата система.

Възможните неизправности на автомобилния климатик включват изтичане на фреон, което може да се дължи както на нормални загуби поради физическите свойства на фреона, така и на нарушения в системата, които изискват ремонт. Проверката на връзките между тръбите и маркучите в системата е също важна за предотвратяване на изтичане на фреон. Повреден компресор обикновено се проявява със забележим шум и теч на масло, което изисква негова замяна или ремонт.

Блокирането на компресора за автомобилния климатик може да настъпи поради различни причини, като например замърсяване, прекомерно налягане в системата вследствие на преливане на фреон и други фактори. Ако компресорът остане неактивен за продължителен период, неговите елементи стават безсмазочни поради липсата на циркулация на фреон и компресорно масло, което може да доведе до вътрешна корозия и, следващото му стартиране, да причини повреда поради увеличеното триене.

Появата на шум в компресора за климатика може да бъде резултат от проблеми с неговото задвижване. Ако шумът продължава и след изключване на климатика, но при работещ двигател, вероятно причината е износен лагер на ролката, който се върти непрекъснато и се износва бързо. Ако шумът се чува само при включен климатик, то повредата е вероятно в самия компресор.

Повреденият кондензатор на автомобилния климатик или охладителят имат за функция да охладят фреона, който, от своя страна, охлажда въздуха, който влиза в салона на автомобила. Симптомите за неизправност могат да се проявят чрез влошаване на работата на климатика при спиране на автомобила, теч на масло от кондензатора и замърсяване. При силно замърсяване охлаждането може да бъде недостатъчно, което може да доведе до случайно изключване на климатичния контрол. В такъв случай е необходимо спешно почистване на радиатора на климатика, за да се намали налягането в системата.

Друга сериозна причина за повреда на кондензатора е корозията, която може да бъде предизвикана от вода и химични вещества от пътното платно, които причиняват корозия и разрушаване на тръбите на кондензатора, в резултат на което може да се появят течове.

Ниеизправност на изпарителя може да се прояви чрез намалена ефективност на работа, поява на вода в салона и неприятен мирис. Причините могат да бъдат корозия, замърсяване и запушване на тръбичката за отвеждане на влагата.

Неизправност на ресивера-изсушителя, който е филтър дехидратор за климатика, може да се прояви чрез прекъсвания в работата на климатика, чести изключвания на компресора и появата на лед на филтъра и тръбопроводите, излизащи от него. Причините за това могат да варират от неправилно зареждане на климатичната система до замърсяване по време на ремонт или изчерпване на ресурса.

Повреден терморегулиращ вентил (ТРВ), който контролира подаването на фреон в зависимост от температурата и налягането на системата, може да причини циклична работа на климатика, непостоянно подаване на охлаждащ въздух, замръзване на маркучите на изпарителя и самоизключване на агрегата. Причините за нестабилната му работа могат да бъдат механична повреда на клапана, неправилна регулация, замърсяване на системата, присъствие на вода или въздух в системата.

Неизправен вентилатор на кондензатора, който служи за допълнително охлаждане на фреона, може да предизвика шум при работа или да прекъсне въртенето си. Причините могат да включват износени лагери, повредени електрически компоненти или механични повреди.

Неизправен датчик за налягане може да изключи системата при критични стойности на налягане в системата. Причините за това могат да варират от неизправности в електрониката до замърсяване на сензора. С появата на всяка неизправност е важно да се извърши проверка на цялата климатична система и при необходимост да се извърши техническо обслужване или ремонт в специализиран сервиз, който разполага с необходимото оборудване и експертиза.
5
Общи теми за С-класа / Обслужване на компресор на Mercedes-Benz W203 C180 и C200
« Последна публикация от mercedes-bg.info - 12 Април, 2024, 18:18:59 »
Обслужване на компресор на Mercedes-Benz W203 C180 и C200

Потърсете масло за компресор SAE AS5780, SPC Class , MIL-PRF-23699-STD
Маслото можете да го изтеглите с обикновенна спринцовка и да напълните с ново масло в същия ред. Според Mercedes маслото в копресора е за целият живот на автомобила, но...това е да гаранцията му, не го забравяйте!Ако искате да увеличите живота на лагерите и зъбните колелета, има опции за обслужване.
Първата стъпка е да премахнете кутията на въздушния филтър, след което е може да демонтирате маркуча за въздух.


Започваме директно със свалянето. За да отворите крайния десен болт, ви е нужен ключ с вложка Е10, тъй като стойката под масления филтър пречи, както е показано на следващата снимка. За да го отворите, трябва да свалите рейката, което е лесно - издърпайте го леко отдясно и той ще излезе, след което го свалете напълно. Не би трябвало да го повредите, защото е закрепен с уплътнителни гумени пръстени.

За болта, който е труден за отваряне с обикновен ключ, използвайте дълъг и тънък ключ Е10, както този на снимката. Общо има 7 такива болта.

Следващата стъпка е свалянето на компресора. За тази цел ви е нужна вложка Е12 и обикновен ключ Е12. Трябва да развиете 5 болта и още 2, за да отстраните, след което ще можете да го извадите напълно. Трябва да го отстраните отгоре и да отстраните кабела, който води към дроселовия клапан на компресора. На следващата снимка са изобразени 4 болта, като вторият е на същото място като първият, но под компресора.


След като сте отворили болтовете отгоре, откачете кондиционерния маркуч.

С 5-тия болт на компресора, когато го отворите, ще го откачете напълно. Той няма да падне, можете да не се притеснявате. 6-тия болт  за който говорих по-рано.

И накрая, 7-мият болт. Болтовете изискват вложка Е10. Желателно е да отвивате този болт с удължител за удобство, но може и без него.

Кстати, още една неизправност - това е масовият провод, който беше откъснат. Той е закрепен към страничната част на компресора.

Този масов провод беше ремонтиран и закрепен, разбира се, компресорът е измит.

Това е всичко, което е необходимо за смяна на маслото и обслужване на компресора.

Тук е отворът, където трябва да се налива маслото

































6
W202 / авточасти
« Последна публикация от sit_trash - 06 Април, 2024, 11:13:28 »
Здравейте,
търся врати за С 180 2000 г. най-спешно предна лява 'шофьорската' тъмносиня на цвят да не е ръждясала
7
В системата на автомобилните двигатели с вътрешно горене, начинът на охлаждане играе ключова роля за поддържане на оптималната работна температура. В наши дни, повечето автомобили са оборудвани с водно (течностно) охлаждане, където антифризът играе важна роля.

Терминът "водно охлаждане" е вече остарял, тъй като вместо вода се използва специална охладителна течност, наречена антифриз. Този течен агент циркулира в двигателя, вземайки излишната топлина и поддържайки стабилната работна температура. Процесът се контролира от термостат и водна помпа за кола, а топлината се отделя чрез радиатор.

Охладителна течност (антифриз):
Вместо вода, антифризът за автомобили представлява смес от етиленгликол, пропиленгликол, глицерин, алкохол и други съставки, добавени към дестилирана вода. Този състав не замръзва при ниски температури и има по-висока температура на кипене (достигаща до 135°C). Освен за охлаждане, антифризът има и антикавитационни и антикорозионни свойства, благодарение на добавените присадки.

Видове антифризи:
Различни поколения автомобили използват различни видове охладителни течности, категоризирани по технологията на производство и цвят. Производителите добавят оцветители за различаване на антифриза от водата. Цветовете, като червен, зелен, жълт, лилав и други, предоставят информация за характеристиките и добавките в антифриза.

Специалистите препоръчват пълна смяна на антифриза на всеки 4-6 години, но винаги следвайте указанията на производителя на автомобила. В техническото описание ще намерите информация за пробега за смяна и правилния цвят на антифриза. Важно е да не смесвате охладителни течности с различни цветове, за да избегнете проблеми с охладителната система.
Видове и Класификации на Антифризите:
На пазара се предлагат три основни вида антифризи с индекси G11, G12 и G13. При избора на подходящия за вашия автомобил, обърнете внимание на цифрите в означението или на думата CODEG, които представляват класификацията на антифриза. Съставът на охладителната течност включва около 80% незамръзваща течност и 20% присадки, предназначени за различни видове автомобилни двигатели.

G11 (син, зелен и жълт антифриз): Този вид антифриз съдържа етиленгликол и дестилирана вода, подходящ е за автомобили произведени до 2000 година. Известен е и като IAT (Inorganic Additive Technology – технология с неорганични присадки). Обикновено е по-корозионно активен и изисква смяна на всеки 2-3 години.

G12 или G12+ (розов или червен антифриз): Този антифриз съдържа етиленгликол, силикати и карбоксилати. Препоръчва се за по-нови автомобили със сложни системи за охлаждане. Познат още като OAT (Organic Additive Technology – технология с органични присадки), изисква смяна на всеки 4-5 години.

G13: Най-съвременният антифриз, предлагащ технологията HOAT (Hybrid Organic Additive Technology). Подходящ е за спортни автомобили и тези, използвани в екстремни условия. Цената му е по-висока, а съдържанието на висококачествени добавки прави смяната на всеки 4-5 години задължителна.

Как да Изберете Правилния Антифриз:
При необходимост от доливане на антифриз, консултирайте се със специалист или проверете техническото описание на вашия автомобил. Избягвайте грешки, които могат да доведат до повреди в двигателя. Проверката и смяната на антифриза не изискват специални умения, но изискват внимание и следване на стъпките за безопасност.

Процес на Замяна на Антифриза:

Очаквайте да достигне работна температура.
Отворете капачката на разширителния съд с внимание.
Източете стария антифриз чрез пробките на радиатора.
Проверете уплътненията на пробките и ги заменете при необходимост.
Отвийте пробките за обезвъздушаване и започнете да наливате новия антифриз.
Изчакайте изтичането на въздух и завийте пробките.
Запалете двигателя и проверете за течове и работата на системата.
Цена на Антифриза:
Цената на антифриза варира от 5 лв. до 15 лв. за литър, в зависимост от качеството, концентрацията и производителя. В магазините се предлагат както готови за употреба, така и концентрати, които трябва да се разредят. Съотношението на концентрата и дестилирана вода е посочено на опаковката и зависи от минималната температура през зимния сезон.
8
Спирачната система на автомобила играе ключова роля за осигуряване на безопасността на пътя и пътниците. Различните видове спирачни течности, като DOT 3 и DOT 4, имат важно значение за правилното функциониране на този важен компонент на превозното средство.

Спирачните системи се делят на различни типове, включително механични, пневматични и хидравлични. Съвременните леки автомобили използват предимно хидравлични спирачни системи, където спирачната течност играе ключова роля. Тази течност пренася усилието от спирачния педал към спирачната помпа.

Съществуват различни видове спирачни течности, класифицирани според стандартите ISO, SAE и FMVSS. В случая на DOT (Department Of Transportation), което е американски стандарт, използват се обозначения като DOT 3 и DOT 4, които са широко разпространени в България.

DOT 3 и DOT 4 са два основни вида синтетични спирачни течности, базирани на гликолови етери. DOT 4 съдържа допълнителни органични съединения на бора, които намаляват хигроскопичността на течността, т.е. нейната склонност да абсорбира влага.

Температурата на кипене на спирачната течност играе важна роля при интензивна употреба на спирачките. При достигане на температура на кипене, течността може да образува мехури, което води до намаляване на ефективността на спирачната система.

Важно е да се отбележи, че DOT 3 и DOT 4 имат различни температури на кипене както в "сухо", така и в "мокро" състояние. DOT 4 има по-висока температура на кипене както в чисто състояние, така и когато абсорбира влага.

При смяна на спирачната течност е важно да се спазват препоръките за съвместимост на материалите. Автомобили, използващи DOT 3, могат да преминат на DOT 4 след пълна замяна и промивка на системата, ако уплътнителните елементи са съвместими с новата течност. Обратната смяна, от DOT 4 към DOT 3, не се препоръчва, тъй като по-високата температура на кипене на DOT 4 може да доведе до нежелани последици.

Крайната цена на спирачните течности може да варира, като DOT 4 обикновено е по-скъп от DOT 3. На пазара се предлагат от различни производители с цени, които варират от минимум 10 лв. за литър DOT 3 до около 30 лв. за литър DOT 4 от утвърдени производители.

Така че, при избора на спирачна течност е важно да се съобразявате с препоръките на производителя на автомобила и да спазвате препоръките за поддръжка, за да гарантирате оптимална работа на спирачната система и безопасност на пътя.
9
Основните разлики между различните видове масла

Важната роля на автомобилното масло за правилното функциониране на двигателя и свързаните механизми, както и за предотвратяване на износване и амортизация, е неоспорима. Автомобилът не може да функционира без този ключов елемент, тъй като маслото смазва и охлажда различните части на двигателя, поддържа ги чисти и уплътнява буталата в цилиндрите. То също така предпазва от натрупване на налагания и корозия, като улеснява студеното стартиране. В маслата се разграничават основно три вида - синтетични, полусинтетични и минерални, всеки със свои характеристики и вискозитет.

За оптимални резултати при избора на подходящо масло за вашия автомобил, е препоръчително да се ръководите от указанията, предоставени от производителя в сервизната книжка.

Минерални масла
Минералните масла се произвеждат на основата на петрол. Процесът на производство включва очистване на нефта от вредни вещества като парафин и съединения на азот, кислород и сяра. Въпреки усилията за дестилиране, не е възможно изцяло отстраняване на тези вещества, което прави минералните масла по-нискокачествени и съответно по-евтини. Използването им често изисква добавка. Този факт се отнася и за добре пречистените и обогатени с водород минерални масла, които остават далеч от качествата на синтетичните. Животът на конкретно минерално масло може да бъде в интервала между 4000 и 7-8000 км, при което главното предимство е ниската цена.

Синтетични масла
Синтетичните масла се явяват най-висококачествен вариант и се произвеждат чрез контролиран химически процес, който позволява прецизен контрол на състава. Тези масла допринасят значително по-ефективно за студен старт на двигателя и същевременно са изключително устойчиви на високи температури. С по-голяма вискозитет, те предпазват двигателя по-ефективно.

Полусинтетични масла
Този вид масла представляват смес от двата основни типа, като синтетичното масло преобладава в съотношение от 75-90%. Те могат да се срещнат и под наименованието "по синтетична технология". Характеристиките им са по-добри от тези на минералните масла, предоставяйки добър компромис между цена и качество.

Вискозитет
Вискозитетът определя гъстотата на маслото и колко лесно то се излива при различни температури. Обозначенията на тубата следват стандарта на SAE (Сдружението на автомобилните инженери на САЩ) и включват числа и букви. Скалата включва 11 класа, като шест от тях се отнасят до числото пред буквата W - 0, 5, 10, 15, 20 и 25. Например, масло с вискозитет 0W е подходящо за температури до -50 градуса. Числото след буквата W (20, 30, 40, 50, 60) указва вискозитета при високи температури и смазващите качества. В България се препоръчват масла с вискозитет като 15W40 (често минерални), 10W40 (полусинтетични) или 5W40 (синтетични) за адаптация към местните температури.

Интервал и начин на смяна
Смяната на маслото трябва да се извършва съгласно указанията на производителя, като се вземат предвид пройдените километри или изминалото време. Препоръките за промяна на маслото при изминато разстояние могат да варират между 5000 и 15 000 км, в зависимост от модела на автомобила. Въпреки това, смяната трябва да се извършва в определения срок, често веднъж годишно, като в някои случаи може да се посочи и двугодишен период.

Редовната проверка на нивото на маслото и доливането му при нужда с масло със същите спецификации са съществени. При постоянно намаляващо ниво, е препоръчително потърсителите услугите на сервиз. Индикаторът за маслото не трябва да бъде игнориран - ако светне, е важно да спрете автомобила и да проверите състоянието на маслото.

Изборът на подходящо масло и редовната поддръжка играят ключова роля за продължителния живот на двигателя на вашия автомобил и за вашата сигурност по време на пътувания, особено при по-дълги разстояния.
10
Какво представлява корпусът на дроселовата клапа?
Какви са признаците на замърсен корпус на дроселовата клапа?
2.1 Как да извършите почистване на корпуса на дроселовата клапа без да я демонтирате от автомобила?
2.2 Как да почистите корпуса на дроселовата клапа, след като сте го демонтирали от колата?
2.3 Настройка на механично задвижвана дроселова клапа
2.4 Настройка на електронно задвижвана дроселова клапа
Как да предотвратите замърсяването на корпуса на дроселовата клапа?
Съвременните системи за подаване на въздух могат да функционират продължителен период без нужда от поддръжка. Въпреки това е препоръчително да се предприемат предварителни мерки на всеки приблизително 120 000 километра, за да се гарантира безпроблемната работа на системата. Конкретно, почистването на корпуса на дроселовата клапа е важна стъпка. Процедурата може да бъде извършена самостоятелно за кратко време, около 10-20 минути. В този материал ще разгледаме признаците на замърсения дроселов корпус и ще ви научим как да го почистите самостоятелно.

КОРПУСЪТ НА ДРОСЕЛОВАТА КЛАПА
Този компонент е част от системата за подаване на въздух и контролира количеството въздух, подавано към горивните камери. Той оказва влияние върху процеса на горивна смес. Може да бъде с механично или електрическо задвижване. Поставя се в корпус, свързан към охладителната система, вентилацията на картерните газове и системата за изпарение на бензинови пари, свързан с датчици и други компоненти. Датчикът за положение на дроселовата пластина измерва отвора и скоростта на отваряне, като предава данни на контролната единица за регулиране на инжекциите и запалването.

Механичните компоненти имат дроселова пластина, свързана към педала на газта чрез жило или лост, който отваря пластината при натискане на педала. Електрическите механизми включват мотор, отговорен за отварянето на въздушния канал, подчинен на командите на контролната единица, базирани на данни от различни сензори.

ПРИЗНАЦИ НА ЗАМЪРСЕН КОРПУС НА ДРОСЕЛОВАТА КЛАПА

Затруднения при стартиране на двигателя поради ограничено подаване на въздух.
Нестабилни или високи обороти на хода поради повече въздух, подаван отвън.
Повишена консумация на гориво и излишно гориво, което изгаря напразно.
Намалена мощност на двигателя поради ограничен въздушен поток.

КАК ДА ПОЧИСТИТЕ КОРПУСА НА ДРОСЕЛОВАТА КЛАПА БЕЗ ДА ГО ДЕМОНТИРАТЕ ОТ АВТОМОБИЛА

Паркирайте колата на равна повърхност
Отворете предния капак и откачете негатив
извод на акумулатора.
3. Намерете корпуса на дроселовата клапа между въздушния филтър и всмукателния колектор.

Отбележете маркучите, които трябва да премахнете, използвайки тиксо или маркировъчна лента.
Разхлабете скобата на въздушния филтър и отстранете тръбата внимателно.
Носете защитни очила и ръкавици.
Напръскайте по вътрешната повърхност на дроселовата клапа с почистващ спрей и изчакайте 5-10 минути.
Почистете с четка или мека кърпа, бъркайки внимателно, особено ако има молибденово покритие.
Използвайте хартиени кърпи, за да отстраните остатъците от почистващия препарат.
Изсушете механизма и нанесете капка масло на вала на клапата.
Върнете всичко на място и затегнете скобите със същата сила.
Запалете двигателя и оставете го да работи на празен ход няколко минути.
Направете тест-драйв и проверете дали проблемите са отстранени.
КАК ДА ПОЧИСТИТЕ КОРПУСА НА ДРОСЕЛОВАТА КЛАПА, КОГАТО ГО ПРЕМАХНЕТЕ ОТ КОЛАТА
Демонтажът позволява по-внимателно почистване, но отнема повече време.
Повторение на стъпки за почистване на корпуса на дроселовата клапа:

Изпълнете стъпки 1-5 от предната инструкция.

Имайте предвид, че може да бъде необходимо повече инструменти, особено ако трябва да демонтирате целия механизъм. Подгответе чист съд за източване на охладителната течност и нова охладителна течност.
Допълнителни стъпки за демонтаж и почистване:

Премахнете корпуса на въздушния филтър, ако е необходимо, за да получите достъп до корпуса на дроселовата клапа.
Разхлабете и откачете всички електрически конектори, маркучи и тръби от корпуса на дроселовата клапа.
Развийте крепежните елементи и премахнете корпуса от колата, включително клапана за празен ход.
Покрийте отвора на всмукателния колектор, за да предотвратите попадането на замърсявания в устройството.
Отделете клапана за празен ход от корпуса на дроселовата клапа и го почистете.
Допълнителни стъпки за сглобяване:

Нанесете почистващ препарат върху корпуса на дроселовата клапа и почистете с четка и кърпи.
Изсушете почистените елементи.
Поставете нова гарнитура и монтирайте всички компоненти в обратен ред.
Проверете и допълнете нивото на охладителната течност, ако е необходимо.
Регулиране на механично задвижвана дроселова клапа:

Премахнете изводите от акумулатора за 15 минути и ги свържете отново.
Запалете двигателя и оставете да работи на празен ход за 10 минути.
Спрете го за 10 секунди, след което го запалете отново.
Изчакайте да загрее до работната температура.
Регулиране на електронно задвижвана дроселова клапа:

Първоначално консултирайте се с наръчника на автомобила за точната последователност на стъпките.
Запалете двигателя и загрейте до работна температура.
Спрете го за 10 секунди и включете запалването за 3 секунди.
Натискайте педала на газта и изпълнете допълнителни стъпки според наръчника.
Предотвратяване на замърсяването на корпуса на дроселовата клапа:

Използвайте висококачествено гориво и редовно сменяйте горивния филтър.
Промивайте резервоара за гориво периодично.
Поддържайте херметичността на всмукателната система и системата за вентилация на картерни газове.

Заключение:
Стабилността и производителността на двигателя зависят от правилната грижа за механизмите му. Почистването на корпуса на дроселовата клапа е важна процедура за поддържане на оптималната работа на всмукателната система. Нашите насоки ви помагат да извършите този процес самостоятелно, спестявайки разходи за автосервиз.
Страници: [1] 2 3 ... 10

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum