Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Автор Тема: Спецификации на антифриза  (Прочетена 13168 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

03 Януари, 2011, 23:47:17
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180

Антифризите са течност които не само охлаждат, но и защитават охладителната система на автомобилите от корозия.


В изграждането на тази система участват най-различни метали – желязо, стомана, алуминиеви сплави, мед месинг, оловни сплави. Антифризите се произвеждат на базата на етилен и пропилен гликоли. Етилен-гликола е много по използван от пропилен гликола въпреки някои недостатъци( екологични и силно токсични характеристики). Той е много силно токсичен и запалим, 20-30мл. От него са достатъчни да бъде смъртоносна доза.

Пропилен-гликола от своя страна е сравнително нетоксичен, дози от над 90-100мл. Предизвиква стомашни разстройства и временно подтискане на централната нервна система(естествено количеството варира според индивидуалните характеристики на всеки човек). Антифризите са с различен цвят. По принцип по-старите типове антифризи са сини на цвят, после са синьо-зелени и оранжевеещите най-новия тип.

Освен по цвета си те се различават по типа и количеството на антикорозионните присадки. Те са главно два вида – неорганични и органични. Сините антифризи обикновено съдържат амини, силикати, нитрати, борати, фосфати(неограничени антикорозионни присадки) и други инхибитори на корозията. Синьо-зеления тип антифризи са в по-голямата си част без фосфати и/или амини. В оранжевия антифриз липсват амини, фосфати исиликати, тоест вместо посочените по-горе антикорозионни агенти се използват органокиселини(органични антикорозионни присадки), които са с по-дълготрайно действие и ефективност. По цвета разбира се е несериозно да се подбира антифриз. За целта се използват класификациите на отделните производители на автомобили.

Ето например спецификациите на MAN за антифризите:
•   MAN 324 N е от стария тип антифриз
•   MAN 324 NF е от втория тип
•   MAN 324 SNF от третия тип

Аналогия има и при другите производители:
•   MB: MB 325,2 ,  MB 325,2 I MB 325,3
По новите типове антифризи не е добре да се използват на по стари автомобили, точно затова, че инхибитори на корозия са органокиселини, а те са агресивни към по старите гарнитури, съединения и маркучи.

По изключение на горното може да не е вярно, ако това е потвърдено от производителя на автомобили, но с по-малък експлоатационен срок (например 80-90 хил км).
Освен това силикатсъдържащите антифризи образуват накипи по повърхността на охлаждащите системи и влошават топлоотдаването.
Пример е това, че при дизеловите двигатели на "Gummins" уплътненията са на силиконова основа и не препоръчва използването на оранжевеещите антифризи, защото ги разлага за около 80-110 хил км пробег.
Оражевите антифризи са с удължен срок на експлоатация от 4-5 години или 150 хил км и се слагат на коли по правило произведени след 1995 година, но съобразно с производителя на съответния автомобил..
Това се дължи на по-бавното изчерпване на ограничените инхибитори.
Не смесвайте различните типове антифризи, тъй като се намаляват силно антикорозионните им свойства.
А и може различните инхибитори да си взаимодействат и да причинят корозионни процеси вместо да ги забавят и предотвратят.
« Последна редакция: 16 Октомври, 2016, 23:59:03 от Bogo® »
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!


25 Март, 2023, 10:20:11
Отговор #1
  • Глобален Модератор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 5193
  • Местонахождение: България
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +23
  • Автомобил: Mercedes C 180
Антифризът е специален течен продукт, който се използва за охлаждане на двигателя на автомобили, мотоциклети и други механизми. Той има редица спецификации, които определят неговите свойства и качества. Някои от най-важните спецификации на антифриза са:

Точка на замръзване: Това е температурата, при която антифризът започва да замръзва. Точката на замръзване на антифриза обикновено се определя в градуси по Целзий (°C).

Точка на кипене: Това е температурата, при която антифризът започва да кипи. Точката на кипене на антифриза обикновено се определя в градуси по Целзий (°C).

Коефициент на топлинно разширение: Този коефициент определя колко много антифризът ще се разшири при нагряване и колко много ще се свива при охлаждане.

pH стойност: Това е мярка за киселинността или основността на антифриза. pH стойността на антифриза обикновено е между 7 и 11.

Корозионна защита: Това е способността на антифриза да предпазва двигателя от корозия. Антифризът обикновено съдържа инхибитори на корозията, които предпазват двигателя от ръжда и други видове корозия.

Съдържание на етилен гликол: Това е мерката за количеството етилен гликол, което съдържа антифризът. Етилен гликолът е основна съставка на антифриза и помага да се предпази двигателят от прегряване.

Тези спецификации могат да варират в зависимост от марката и модела на антифриза. При избора на антифриз е важно да се внимава да се избере продукт, който отговаря за вашия автомобил!
Не е важно колко удари получаваме в живота, а дали след това можем да се изправим!Всеки ден, ако се изправяме срещу нашите страхове ние ще спечелим битката!

24 Април, 2023, 21:38:26
Отговор #2
  • Администратор
  • *
  • Регистрация: Окт. 2010
  • Публикации: 727
  • Пол: Мъж
  • Репутация: +2
Антифризът е течност, която се използва за защита на двигателя на автомобила от замръзване и прегряване. Има различни видове антифризи, които могат да се различават по състав, цвят, марка и спецификации.

Етилен гликоловият антифриз е най-често използваният вид в автомобилната индустрия. Той е токсичен, но ефективно предпазва двигателя от корозия и замръзване на течността в охладителната система при температури до около -35 градуса Целзий. В същото време, етилен гликоловият антифриз е съвместим с металните и пластмасовите части на двигателя.

Пропилен гликоловият антифриз е по-екологичен вариант от етилен гликоловия антифриз, тъй като е по-малко токсичен и биоразградим. Той е съвместим с металните и пластмасовите части на двигателя и има сходни свойства за предпазване на двигателя от корозия и замръзване на течността в охладителната система.

Съществуват и други видове антифризи, които може да се различават по състав и спецификации. Например, някои марки предлагат хибридни антифризи, които съдържат както етилен, така и пропилен гликол, за да предоставят по-добра защита на двигателя в различни условия.

Важно е да се избере правилният антифриз за конкретния автомобил, като се спазват препоръките на производителя на автомобила и се проверява етикета на антифриза за съответните спецификации. Освен това е важно да се смесва правилно с водата в охладителната система, за да се постигне правилното съотношение на антифриз и вода.



Сподели темата


Етикети: антифриз 
 

— Mercedes-Benz   „Най-доброто или нищо!” —

 Mercedes-Benz Bulgaria forum - Опознай един съвършено различен свят!

Developed by Mercedes-bg.info.© 2010-2024 Powered by Simple Machines Forum